У Миколаєві презентували книгу «Николаев в Восточной (Крымской) войне 1853-1856 гг.»

В Миколаївській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася презентації книги Є. Горбурова, Л. Левченко, Є. Беляєвої «Николаев в Восточной (Крымской) войне 1853-1856 гг.». 

Миколаїв відіграв значну історичну роль під час Східної (Кримської) війни 1853-1856 років. Це найважливіше, про що йшлося під час презентації нової книги. Це – із тих сторінок нашої історії, які досі не відкриті в повному обсязі, і білих плям тут також вистачає. Авторами книги стало кілька людей, вже відомих дослідників і фахівців своєї справи: кандидат історичних наук, доцент Миколаївського національного університету ім. О.Сухомлинського Євген Горбуров, доктор історичних наук, директор Державного архіву Миколаївської області Лариса Левченко, історик, незалежний дослідник Єкатерина Беляєва. В книзі, що вийшла друком у видавництві «Іліон» (директор Г. Румянцева), зібрано 313 документів, що поєднують події Східної (Кримської) війни 1853-1856 років та місто Миколаїв. Ці документи були систематизовані та згруповані в 12 тематичних розділів.

-         Комплексного дослідження документів із Миколаївського архіву не було раніше. Варто зауважити, саме в Миколаївському архіві є такі документи по обороні Севастополя, яких немає в архівах ані Санкт-Петербургу, ані Криму, - підкреслив Євген Горбуров.

Євген Горбуров подякував всім, хто доклав зусиль, аби  книгу було  приємно тримати у руках. До речі, в книзі опублікована репродукція одного із перших художніх зображень нашого міста – картини графа Федора Толстого, талановитого художника. Донедавна воно було невідомо широкому загалу. Ще один цікавий факт, що свідчить про вагомість – в прямому смислі цього слова – видання. Воно важить 1 кілограм 700 грамів. І це тільки початок дослідження цікавої теми. Євген Григорович додав, що у будь-якому завершенні є початок нової справи. Так і з цією книгою. Вона може дати поштовх подальшим дослідженням. Єкатерина Беляєва, уродженка Миколаєва, яка зараз живе у Росії, зробила чимало, аби синхронізувати документи із українських і російських архівів:

-         Завжди було незрозуміло і прикро, чому саме Миколаїв щез із історії Кримської війни. Дякувати долі, що дала мені можливість зустріти моїх співавторів. Наша книга проллє світло на справжнє положення, яке посідав Миколаїв в Кримській війні.

Лариса Левченко зауважила, що це видання – тільки перший крок, хоча і чималий, але перший.

-         Протягом 100 років саме в Миколаєві зберігався архів Чорноморського флоту. За наказом Сталіна його було переведено до тоді Ленінграду. Але на щастя в нашому архіві збереглося чимало документів, по яких ми сьогодні можемо відкрити наново невідому досі історію, - поділилася директор Державного архіву в Миколаївській області.

Привітати авторів із виходом важливої для Миколаєва і миколаївців книги прийшли історики, бібліотекарі, викладачі вищої школи, громадські діячі, журналісти. Побував на презентації Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич.

-         Я дуже вдячний авторам, які запросили мене сьогодні на знайомство з цією книгою. Вона має стати значущою складовою нашої історії. Важливо, аби і наші діти тягнулися до таких книг, а не тільки про Гарі Поттера. Знали більше про своє рідне місто, поважали його, любили. Я впевнений, видатний, зоряний час нашого міста ще попереду.

Наприкінці презентації автори передали екземпляри книги до бібліотек міста і миколаївських навчальних закладів.

Відділ інформаційного забезпечення департаменту міського голови