20 Сен, 12:02
Що потрібно знати фізичній особі, щоб отримати статус банкрута. Багато хто вважає, що для отримання статусу банкрута просто необхідно подати до суду, який відразу ж винесе необхідне рішення. Щоб реалізувати намір, боржнику доведеться спочатку розтратитися на 50 тисяч гривень і знайти гарантів реструктуризації, які обіцяють погасити борги протягом найближчих чотирьох місяців. Юристи розповідають як пройти наведену процедуру.
Як стати банкрутом
Сьогодні в Україні зафіксовано близько 20 випадків отримання рангу банкрута фізичними особами. Воєнні умови не дозволяють багатьом громадянам виконувати кредитні зобов'язання перед монетарними структурами. Якщо початок 2022 року характеризувався заборгованістю перед банками 21 млрд грн, то серпень 2023-го - майже 52. Фінансові організації всіляко виявляють зацікавленість реструктуризувати наявні борги, пропонуючи громадянам різні варіанти погашення. Банкрутом може стати кожен, але тільки не відвідувач VIP casino. Заклад щотижня проводить кешбек, повертаючи клієнтам, які програли, до 10% втрати.
Подібний механізм діє в країні з 2019 року, коли було запроваджено Кодекс процедури банкрутства. Ініціатором провадження виступає сама фізична особа. Ініціювання власного процесу є попередженням позичальникам, що це можливість задовольнити свої вимоги.
Підставою процедури слугують такі чинники:
-
не виконуються грошові зобов'язання в сумі понад половину щомісячних виплат за кожним зобов'язанням понад два календарні місяці;
-
наявність постанови по виконавчому провадженню — відсутність особистого майна, на яке звертається стягнення, наприклад воно є заставним;
-
ризик неплатоспроможності — неможливість погашення позики найближчим часом;
-
останнім може стати медичний висновок про втрату працездатності, набуття ознак інвалідності, необхідність коштів для медичного лікування тощо.
Кодекс перераховує деякі борги, які не підлягають списанню за банкрутством:
-
аліменти;
-
єдиний соціальний внесок;
-
відшкодування шкоди постраждалим;
-
штрафні, фінансові санкції;
-
податки, збори, внески.
При існуванні таких, доведеться напружитися. Після цього суд прийме заяву. Справи розглядаються місцевими господарськими судами.
Сплата судового збору відсутня. Однак заявнику необхідно перерахувати авансовану винагороду майбутньому арбітражному керівникові, близько 40 000 грн, плюс правова допомога. Останній призначається судовим рішенням. Також будуть потрібні поручителі для погашення заборгованості протягом найближчих 120 днів.
Які активи не підлягають ліквідації
Ліквідаційна маса не включає такі активи:
-
єдине житло боржника та його сім'ї — квартира не більше ніж 60 м2 або 13,65 м2 на члена сім'ї, приватний будинок не більше ніж 120 квадратів;
-
гроші пенсійних і соціального страхування фондів;
-
неліквідне майно не більше ніж 30 мінімальних окладів - 201 000 грн у 2023;
-
майно найближчих родичів.
До оголошення банкрутом, особі не можна бути поручителем, укладати угоди позики, переводити заборгованість, продавати майно на суму понад 67 000 гривень, станом на 2023 рік.
Також протягом найближчих 60 місяців не можна проводити нову процедуру банкрутства, повідомляти банку про намір укласти нові кредитні договори, не вважається громадянином, який має бездоганну ділову репутацію.