Битва за «Бузький Гард» у Южноукраїнську. Мер міста проти підняття Олександрівського водосховища

Битва за «Бузький Гард» у Южноукраїнську. Мер міста проти підняття Олександрівського водосховища

У Южноукраїнську завершились останні заявлені громадські слухання з приводу підняття рівня води у Олександрівському водосховищі до відмітки 20,7 метрів. Журналісти СВІДОК.info із самого початку відстежують розвиток подій навколо цього резонансного питання. 

До Южноукраїнська з усіх-усюд з'їхалось декілька сотень бажаючих висловити свою позицію. З десяток різних екологічних організацій та активістів. Серед них і ВЕА «Зелений світ», «Вiдповiдальна Миколаївщина», ЦК "Азов", Українська Молодіжна Кліматична Асоціація "УМКА" та інші, а тако безліч істориків, екологів, спортсменів-рафтерів та інших.

представники "Відповідальної Миколаївщини"

 

Із самого початку заходу у присутніх виникли сумніви щодо легітимності заявлених слухань. Це зауважив Сергій Колєсніков - голова ВЕА "Зелений світ”. Чоловік засумнівався, що ця подія має відповідний правовий статус. На його думку, це не громадські слухання, а лише громадські обговорення. Тобто ніякої юридичної сили вони не мають.

С.К.: Слухання проводяться за рішенням місцевих органів влади. Я не бачу де тут місцева влада. Тому вважати це слуханнями це не коректно. Ми всі люди освічені і розуміємо, що неможливо вважати те, що тут відбувається, слуханнями. Тому я пропоную визначитись, що це не є громадські слухання, а просто збори громади в рамках громадського обговорення підвищення рівня.

Енергетики апелювали, що це необхідна процедура для  проведення екологічної експертизи. Матеріали з усіх слухань, що відбулись, протоколюються і думку всіх мешканців мають врахувати.  Принаймні так запевняють енергетики, але схоже, активісти не дуже цьому повірили. Тож, як далі повідомив Начальник управління капітального будівництва Ташлицької ГАЕС Павло Вірич, у Южноукраїнську проходять саме громадські слухання і саме так буде відзначено в протоколі. 

П.В.: Як тільки ми затвердимо проект, ми маємо право витрачати державні кошти на виконання комплексних заходів з підготовки ложа Олександрівського водосховища. На сьогоднішній день ці заходи складають близько 25 млн. Термін виконання планується протягом двох років

Це викликало хвилю незадоволення. Думку про те, що те, що відбувається не є громадськими слуханнями, висловили активісти і інших громадських організацій. Зокрема з приводу цього висловився лідер Громадського об'єднання "Відповідальна Миколаївщина" Роман Омеляненко.

Р.О.: Вважаю, що дане питання  потрібно  розглядати   тільки в тому форматі, який передбачений законом України і тільки через призму можливих наслідків, які ми отримаємо після реалізації цього проекту. Перш за все, потрібно проводити саме громадські слухання, а те що відбувається сьогодні, слуханнями назвати не можливо. Щодо наслідків - це і знищення історичної пам’ятки, зникнення видів рослин, котрі ростуть в єдиному місті на планеті, це і можливі екологічні загрози для жителів міста Южноукраїнськ, жителів  Миколаївської області. Крім того, достеменно не відомо, чи буде змінена течія річки Південній Буг, чи зміняться  межі  Бугського лиману. Тільки після того, як будуть отримані відповіді на всі питання, пов’язані з наслідками  підняття рівня води потрібно зрозуміти та зважити, чи варта економічна вигода від будівництва нового блоку Ташлицької ГАЕС всіх екологічних ризиків та втрат історичної і культурної спадщини України.

Але обговорювання таки розпочались. Виступали як і противники підняття рівня, так і його прихильники, серед яких більшість - це працівники самої атомної електростанції.

Основні суперечки розгорілись з приводу переселення червонокнижних рослин в місця, які не будуть підтоплюватись. На думку екологів, енергетики не мали права проводити такі роботи, адже для їх проведення потрібні спеціальні дозволи. І ця самодіяльність веде до кримінальної відповідальності. На що спеціалісти енергетиків, а саме науковий співробітник НАН Академії наук Валерій Новосад запевнив, що ніхто не викопував рідкісні види рослин. Їх нібито розмножували з насіння.

Активістів це не переконало.

Діалог проходив конструктивно. Але тривало це лише до певного моменту. Один з виступаючих, який представився звичайним рибалкою, звинуватив екологічних активістів у популізмі. Більше того, обізвав представників ЦК "Азов" "голубими". Ті відреагували миттєво та покликали чоловіка розбиратися на вулиці. Далі суперечка переросла в конфлікт.

Ключовим в обговореннях став виступ мера Южноукраїнська Віктора Пароконного. Він відзначив, що енергетики так і не дали чітких відповідей до чого призведе підняття рівня води у водосховищі. Хоча ці питання депутатський корпус Южноукраїнська чекає вже давно. Міський голова схвильований, що вразі підняття води, екологія в місті значно погіршиться.

Віктор Пароконний

В.П.: Зона відпочинку збережеться, чи ні? А чи там буде придатна вода, щоби там відпочивали дорослі і діти, люди похилого віку, чи ні? Це ті питання на які відповіді ми не отримали.

Віктор Пароконний наполіг, щоби зібрання в Южноукраїнску трактувались саме як громадські обговорення, а не громадські слухання.

В.П.: У мене прохання таке щоби процедурно ви не зсилалися, як на нормативно-правовий акт, що були проведені слухання і вони прийняті до уваги.

Поки міська влада Южноукраїнська не отримає всіх відповідей на власні запитання, ні про яке підняття води не може бути й мови, - підсумував міський голова Южноукраїнська. Ці слова Віктора Пароконного зала сприйняла гучними оваціями.

В.П.: Позиція міської ради цілком передбачувана і зрозуміла. Вони проти підняття рівня до позначки 20,7метра.

Олег Дорош

Читайте по темі:

Енергетики зірвали прес-конференцію з приводу підняття рівня Олександрівського водосховища

«Це не Гардовий острів». Енергетики намагаються виправдати свій намір затопити Бузький гард

Врятувати одне з чудес України. В Миколаєві пройшли зібрання на підтримку «Бузького гарду»

Незаконное затопление Национального парка «Бугский Гард» лоббировал экс-губернатор Александр Садыков

«Энергоатом» намерен затопить часть национального парка «Бугский гард»

Николаевец показал зимнюю красоту Бугского Гарда