«Деякі села зруйновані на 80-90%»: ситуація у Первомайській громаді на Миколаївщині

«Деякі села зруйновані на 80-90%»: ситуація у Первомайській громаді на Миколаївщині

Первомайська об'єднана територіальна громада знаходиться лише за 30 км від Миколаєва. Під час війни більша її частина перебувала в окупації. Рішучими діями ЗСУ ворога відтіснили, проте по собі рашисти залишили непоправні збитки.

Про це кореспонденту СВІДОК.info розповів начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай.

За його словами, окупація громади почалася з херсонського напрямку із села Максимівка.

«9 березня окупаційні війська зайшли в це село і поступово почали заходити, як вони планували, в інші села: Киселівка, Новоселівка, Первомайське та інші. Але, завдячуючи Збройним Силам України, окупантам не вдалося реалізувати свій план. В ніч з 13 на 14 березня окупанти були вибиті із центру громади зі школи, в якій вони знаходилися», - підкреслив він.

Фактично до 10 листопада, до повної деокупації громади, окупанти знаходилися лише в одному селі - Максимівка.

«Після деокупації життя в нашій громаді відновилося, хоча, на жаль, фронтова лінія, яка проходила в зі сторони Партизанського, Благодатного на межі зі Снігурівкою, призвела до того, що повністю чотири села нашої громади - це Партизанська, Благодатне, Киселівка, Максимівка - фактично стерті з лиця землі. Також дуже постраждало село Квітневе. Але не втрачаємо надію на відбудову цих сіл», - підкреслив Максим Коровай.

До війни в громаді проживало близько 10 000 жителів. Усього громада нараховує 11 населених пунктів, з них 4 старостати та центр громади – селище Первомайське. На даний період і на період війни в середньому у громаді проживають десь близько 1200-1500 осіб. Наразі тривають роботи з відновлення комунікацій, адже досі більшість сіл залишаються, зокрема, без світла.

«Станом на сьогодні в громаді, за попередніми підрахунками, проживає близько 1600 людей. Стосовно відновлення газопостачання, електромережі, подачі води, то роботи тривають - комунальні служби області працюють для того, щоб дати людям світло, підвести людям газ і відновити роботу водоканалу. На жаль, деякі найбільш постраждалі села нашої громади лише навесні зможуть отримати світло та газ.  У 7 селах нашої громади є частково світло і частково газ. Найбільше пощастило селу Білозірка, тому що і до війни, і в період активних бойових дій, і вже зараз в цьому селі, фактично, є всюди світло, і вода, і газ», - зазначив він.

Новомиколаївському старостинському окрузі також пощастило – там вдалося майже повністю, за виключенням кількох будинків, відновити електропостачання, газопостачання, навіть намагаються запустили «башту Рожновського» для водопостачання села. Питання з водозабезпеченням селян також на особливому контролі.

«Зараз ми виходимо із цієї ситуації, в плані водопостачання, таким чином: ми на кожній башті генератором запускаємо насоси, накачуємо резервуари і заповняємо людям колодязі або питні бочки: цю воду люди можуть використовувати в побуті, для приготування їжі, чаю і т.п.», - розказав голова громади.

За словами Максима Коровая, також Первомайська громада повністю забезпечена гуманітарною допомогою по частині харчів.

«В плані продуктових наборів, то забезпечені всі села. Забезпечуємо навіть ті, які були в тривалий час в окупації і з 10 листопада уже вийшли з окупації. Ми забезпечуємо всім необхідним, тобто наборами, засобами гігієни і питною водою всі населені пункти. Зараз, в основному, ми тримаємо руку на пульсі щодо відновлення, тому що дуже багато в процентному співвідношенні розбито житлового фонду», - розказав пан Максим.

Зокрема, у Первомайській громаді окупантами пошкоджено 75% житлового фонду у 11 селах. Влада допомагає необхідними матеріалами жителями постраждалих будинків.

«Але є такі села, які зруйновані на 80-90%. Наскільки швидко можна буде відбудувати ці села? Я нічого не хочу говорити, щоб не давати людям якийсь шанс, але вірю в те, що ми обов'язково ці села відбудуємо. Наразі ми закрили десь приблизно п'ятсот житлових дворів ремкомплектами, в які входив брезент, плівка, 20 брусків, потім 20 дощок. Рейки були, піна монтажна, цвяхи. Також поступово доставляємо шифер, який нам був виділений по державній програмі і завдяки співпраці з міжнародними партнерами й іншими волонтерськими організаціями. Щодо забезпечення паливною деревиною, ми також працюємо у цьому напрямку. Також за державною програмою уже наша громада отримала близько трьохсот кубів паливної деревини, якою ми забезпечуємо, в першу чергу, соціальні категорії для того, щоб дати людям пережити зиму», – розказав він.

Не оминули і ворожі снаряди об'єкти соціальної інфраструктури громади – дуже пошкоджені амбулаторії, вщент знищені школи та дитячі садки.

«Якщо брати всі заклади освіти: загальної, середньої, дошкільної освіти, то із 13 таких закладів фактично один заклад - це Новомиколаївська школа, яка не зруйнована повністю. Первомайська опорна школа зруйнована десь відсотків на 30. Білозірська школа десь відсотків на 50. Костянтинівська школа відсотків на 80 зруйнована. Так само і всі заклади дошкільної освіти: Первомайське ЗДО, Білозірське ЗДО, Новомиколаївське ЗДО, Киселівське ЗДО, так само і Киселівська школа. На жаль, сьогодні, бувши там, я побачив, що її треба буде відбудовувати з нуля. Стосовно амбулаторій: Новомиколаївська і Первомайська амбулаторії загальної практики сімейної медицини знаходяться в більш-менш нормальному стані – пошкоджено дах та вікна. Ось дуже таке складне питання - це із амбулаторію села Білозірка, тому що вона побудована була за державною програмою і фактично тоді, коли ми разом були із обласною архітектурою, то спеціалісти подивилися і сказали, що, мабуть, краще збудувати нову, аніж відновлювати її. Але я вірю в те, що заклади медицини ми відновимо», - підкреслив Максим Коровай.

Також партнери громади – «Червоний хрест», «ООН», «ЮНІСЕФ» – допомагають в складанні списків людей задля компенсаційних виплат.  

Особливо наразі стоїть питання з буржуйками – частину таких печей жителі громади вже отримали.

«Першу частину буржуйок ми отримали наприкінці минулого року - це 200 штук, тобто це 200 сімей, які ми забезпечили буржуйками. Це через «Червоний Хрест». І на початку цього року ми отримали 70 буржуйок за державною програмою, які також ми поступово, згідно з поданими заявами, видаємо людям».

Днями голова громади також звернувся до перевізників з метою відновлення автобусного сполучення з громадою – траса до Снігурівки відкрита для проїзду, а не кожен селянин має власне авто. Наразі чекають на відповідь від перевізника.

«В попередній телефонній розмові нам дали надію на те, що все-таки сполучення відновиться і буде, як і до війни, працювати маршрут «Миколаїв – Первомайське», «Миколаїв – Білозірка», «Миколаїв – Новомиколаївка», «Миколаїв – Партизанське». В цьому плані ми також тримаємо руку на пульсі і більше того, зараз зроблено переїзд через так званий Калинівський міст - от і як і раніше з обласного центру до центру громади можна буде дістатися за півгодини», - зазначив пан Максим.

Начальник Первомайської селищної військової адміністрації також розповів і про роботу екстрених служб: поки загін місцевої пожежної охорони, який розміщувався в смт. Первомайське, перебазувався в село Михайло-Ларине.

«Як тільки ми відновимо саме приміщення пожежної частини, тому що воно теж постраждало внаслідок прильотів, то пожежна команда до нас повернеться», - зауважив голова.

На постійному контролі й робота місцевого дільничного офіцера поліції, який щодня знаходиться в кожному селі нашої громади і відпрацьовує заяви від громадян.

Більш складна ситуація з наданням медичної допомоги. Максим Коровай зауважив - зараз, на жаль, працівники медичних закладів не можуть перебувати на робочих місцях, хоча у с. Білозірка залишився сімейний лікар.

«Також медсестра знаходиться на місці - там надається допомога. Взагалі до цього часу, коли громада була під обстрілами, ми разом із волонтерами, із благодійним фондом «Джавелін», отримуючи медикаменти й ліки, доставляли громаді і потім через старост роздавали в кожне село. Зараз кілька вже виїзних прийомів в центрі громади, в Новомиколаївці, в Білозірці нам проводили «Лікарі без кордонів», за що я їм дуже вдячний. І також міжнародна французька компанія «Аліма», яка також надавала медичні консультації».

Триває і розмінування громади. Так, робота саперів почалась з кінця листопада.

«Заявки, які ми писали, були відпрацьовані, виїжджали група ДСНС спочатку в Партизанський старостинський округ: село Партизанське, село Благодатне. Потім за кілька днів виїжджала саперна інженерна група. Потім знову сапери були у Киселівці та Максимівці, у с. Квітневе. Проведено обстеження у п'яти населених пунктах».

Попри те, що війна триває, місцеві жителі не втрачають надії. Була панічна ситуація, особливо у березні та квітні, коли була активна фаза прильотів, розказує пан Максим.

«Але люди не здаються і намагаються поступово відновлювати життя, відроджувати те, що будо до війни. Ми як влада ми теж не оминаємо увагою і свята. Зокрема для всіх дітей нашої громади, які перебувають на нашій території, а це 130 дітей, і ті дітки, які виїхали з батьками і мають статус ВПО, ми намагалися жодної дитини не оминути увагою і презентувати їм подарунки», - резюмував він.

Роботи у Первомайській громаді ще багато, проте без сторонньої допомоги повністю відновити все пошкоджене майно не вдасться – наразі будь-яка допомога для незламних жителів буде доречною.

Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу за посиланням

Ігор Арчибісов