Смертельна дамба: російські військові розстрілювали цивільні автівки, що їхали з Миколаєва до окупованої Херсонщини

Смертельна дамба: російські військові розстрілювали цивільні автівки, що їхали з Миколаєва до окупованої Херсонщини

Проїхати до села Олександрівка Херсонської області з Миколаївської області станом на 4 лютого можна лише вздовж спалених та розстріляних цивільних машин. Російські військові відкривали вогонь по людях, які намагалися допомогти рідним та знайомим на окупованих територіях. Кількість загиблих досі залишається невідомою.

Про те, що відбувалось біля села під час окупації, кореспондентам Суспільного розповіла староста села Олександрівка Станіславської громади Наталія Каменецька.

За словами Наталії, з Олександрівки до Миколаєва можна проїхати двома дорогами. Одна через Херсон, друга через дамбу, що відділяє озеро Солонець від Дніпровського лиману.

"Місцеві про неї знали, а на загал вона була маловідома. Дорога була не дуже в гарному стані, тому транзитом по ній майже не їздили", — розповіла староста Олександрівки.

Після захоплення Херсона, за словами Наталії Каменецької, багато людей виїжджали саме через дамбу. Її навіть назвали "дорогою життя". Але це тривало не довго. Через місяць після початку повномасштабного вторгнення російські війська почали обстрілювати дамбу.


"З 28 березня і до квітня російські військові розстрілювали не тільки техніку українських бійців, а й цивільний транспорт", — сказала Наталія.

Наприкінці березня 2022 року навколо Олександрівки точилися активні бойові дії. Військові РФ заблокували в'їзд до села з боку Херсона.

"Через дамбу до Олександрівки намагалися потрапити цивільні та волонтери. Хтось їхав за своїми рідними, хтось віз гуманітарну допомогу. Саме машини цих людей були розстріляні на цій дамбі. Скільки там загинуло людей, не відомо й досі (станом на 4 лютого — ред.)", — розповіла Каменецька.

Росіяни не дозволяли, каже староста, навіть наблизитися до дамби. Про те, аби забрати тіла загиблих, й мови не було. Рештки змогли забрати лише після деокупації у листопаді 2022 року.

"Та машина, яка виїхала 28 березня з дамби й доїхала до вулиці Робочої, була розстріляна з танка. Автівка залишилась серед дороги, так утворився затор. Наступні машини також розстрілювали", — сказала Наталія.

Так, за словами Каменецької, відбувалося близько тижня. 3-4 квітня бійці 28 бригади Збройних сил України спробували зайти до Олександрівки, але ще перед дамбою по них відкривали вогонь.

"Від початку квітня ми попереджали всіх, що дорога закрита — ні виїхати, ні заїхати не можна. Проте 7 травня волонтери спробували заїхати до села. Їхню автівку також розстріляли. Хлопці з їхньої команди повідомили, що трьом вдалось вибратися з підбитої машини, а один залишився поранений. Нас просили йому допомогти, але…", — сказала Каменецька.

Зі слів посадовиці, останній відомий їй випадок, коли окупанти розстріляли цивільне авто на дамбі, стався влітку.

    "Таксист з Миколаєва на власному авто намагався провезти до села іноземного журналіста. Їх також розстріляли на тій дамбі".

Як розповіла староста села, за час бойових дій в Олександрівці загинула 21 цивільна людина. Серед них кілька людей були розстріляні російськими військовими. Ще чотири вважаються зниклими безвісти.