«В темні часи видно світлих людей»: Миколаївська регіональна платформа реформ переформатувалася у гуманітарний хаб
29 мая, 10:00
Багато років в Україні громадські активісти та експерти в різних регіонах України об’єднувалися, щоб на місцях розвивати демократичні практики, покращувати якість муніципальної політики, працювати над економічним розвитком та збереженням екології. Але з початку повномасштабного вторгнення Росії, коли ніхто не лишився осторонь, коаліції з різних куточків України приходили на допомогу. До повномасштабного вторгнення коаліція Миколаївська регіональна платформа реформ опікувалась транспортними питаннями в регіоні та посиленням демократичних практик.
Про це повідомляє Liga.net.
Зокрема, у 2021 році проєктом «Найкращі практики місцевого самоврядування» було підготовлено проєкт Дорожньої карти реформ за напрямом «Розвиток місцевої демократії». Проєкт був націлений на посилення взаємодії людей та влади для вирішення широкого кола питань щодо суспільних інтересів громади.
Також коаліція активно працювала над проєктом дорожньої карти реформ розвитку річкового транспорту. Зокрема йшлося про розроблення методичних рекомендацій, регулювання та контролю річкових перевезень, розроблення маршрутів, місця швартування тощо. Про це розповів Артем Ващиленко, експерт Миколаївської регіональної платформи реформ та керівник Центру підтримки бізнесу, які займалися питанням економічного розвитку територій півдня України та підтримки малого та середнього бізнесу.
Коли розпочалося повномасштабне вторгнення Росії, команда Миколаївської коаліції знала, що робити. Всі мали багаторічний досвід та контакти з міжнародними партнерами. Команда запустила роботу гуманітарного хабу, і з перших днів війни передавала гуманітарну допомогу для пунктів евакуації громадян. Роботу розподілили на декілька напрямів: підтримка медичних закладів; підтримка територіальних громад, перш за все Миколаївської та Херсонської; підтримка військових; підтримка невеличких волонтерських груп; допомога ДСНС.
Лікарні потребували всього й одразу в перші дні війни, адже майже одразу Миколаїв перетворився на прифронтове місто. Російські ракети руйнували лікарні в Миколаєві, Березнегуватому, Баштанці та Очаківському військовому шпиталі. Їм не вистачало обладнання, препаратів, навіть рукавичок. Все це закуповувалося Коаліцією. Головний здобуток – можливість системно передавати медичне обладнання, спеціальні лампи для освітлення операційних кімнат, без яких хірурги не могли працювати. Також знаходили кошти для придбання автівок швидкої допомоги та реанімобілів.
Військові з першого дня війни отримували від коаліції харчові продукти, буржуйки, рації, термобілизну та навіть перископи. Пункти евакуації у місцевих громадах отримували від українських та міжнародних організацій (зокрема, Міжнародної організації з питань міграції) ліжка, посуд, ремонтні набори.
Головним викликом стало питання води. Стало зрозуміло, що росіяни можуть перекрити водогін в Херсоні, завдяки якому воду постачали в Миколаїв. Треба було бути до цього готовими. Вирішили сфокусуватися на питній воді. У співпраці з чеською організацією People in Need члени коаліції зібрали кошти й закупили 40 000 каністр 5 і 10 л для питної води. Завозили воду з одеського напрямку. Частину пляшок передали партнерам в Одесі, і Укрзалізниця допомогла заповнити їх водою. І потім вагонами їх привозили до Миколаєва, розвантажували, і вантажили на автівки та везли на точки видачі.
«Стратегія була не тільки видати воду, а ще й ємності. Це обігова тара, якою люди користуються до сьогодні. Йдучи Миколаєвом можна побачити людей з тисячами наших каністр», - каже Артем Ващиленко, експерт Миколаївської регіональної платформи реформ та керівник Центру підтримки бізнесу.
Окремо було розроблено стратегію допомоги сім’ям з маленькими дітьми. Щоб полегшити таким родинам можливість отримувати воду, було розроблено застосунок, де люди реєструвалися, і їм під двері привозили воду. Загалом 900 родин у Миколаєві отримали влітку минулого року по 100 літрів питної води.
Вода в місто повернулася після деокупації Херсона, але вона залишається технічною, тож питання питної води досі на порядку денному. Коаліція сприяла закупівлі мобільних системи очищення води для територіальної громади Станіслава та встановили у Миколаєві станцію на 2500 л питної води. Спільно з міжнародними партнерами – благодійною організацією Ротарі Інтернешнл – для очисних споруд закупили резервні генератори потужністю 1 мегават. Цим можна живити цілий населений пункт з 20 000 населення щонайменше.
Як відомо, в темні часи найкраще видно світлих людей. Українські бізнесмени, представники громадських організацій та просто активні громадяни не тільки довели свою спроможність діяти в надзвичайних ситуаціях, але й продемонстрували, як люди можуть адаптуватися та продовжувати діяти навіть більш продуктивно під час повномасштабного вторгнення. Різнобічні проєкти, розуміння ситуації на місцях, швидкість дій та готовність допомагати об’єднали людей з усіх регіонів та галузей, щоб у День перемоги стати справжньою командою для відновлення України.