Рада Україна-НАТО зібралася в середу, 26 липня 2023 року, щоб розглянути серйозну безпекову ситуацію в Чорноморському регіоні після одностороннього припинення Росією Чорноморської зернової ініціативи за посередництва ООН і Туреччини.
Про це повідомляється на сторінці НАТО.
Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг скликав зустріч після прохання президента Володимира Зеленського про консультації з кризи. Раду очолив заступник генерального секретаря Мірча Джоане.
Члени Альянсу та Україна рішуче засудили рішення росії вийти з Чорноморської зернової угоди та її свідомі спроби зупинити український сільськогосподарський експорт, від якого залежать сотні мільйонів людей у всьому світі. Вони також засудили нещодавні ракетні атаки росії на Одесу, Миколаїв та інші портові міста, включаючи цинічну атаку безпілотників Москви на українське зерносховище в портовому місті Рені на Дунаї, неподалік від румунського кордону. Члени Альянсу відзначили, що нова зона попередження росії в Чорному морі, у виключній економічній зоні Болгарії, створила нові ризики для прорахунків і ескалації, а також серйозні перешкоди для свободи судноплавства.
Заступник генерального секретаря Мірча Джоане сказав: «росія продовжує демонструвати повну неповагу до міжнародного права та до людей у всьому світі, які залежать від українського зерна. росія погрожує цивільним кораблям, тероризує мирні міста та знищує частини світової культурної спадщини своїми жорстокими ударами. НАТО єдине. Ми солідарні з нашими чорноморськими союзниками, ми продовжуватимемо захищати один одного і підтримуватимемо Україну стільки, скільки буде потрібно».
Генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив:
«Росія несе повну відповідальність за свої небезпечні та ескалаційні дії в Чорноморському регіоні. росія повинна припинити використовувати голод як зброю та погрожувати продовольчою нестабільністю найуразливішим людям у світі. Дії Росії також становлять значні ризики для стабільності Чорноморського регіону, який має стратегічне значення для НАТО. Союзники посилюють підтримку України та посилюють нашу пильність. Ми як і раніше готові захищати кожен дюйм території Альянсу від будь-якої агресії».
Члени Альянсу привітали продовження зусиль Туреччини щодо відновлення зернової угоди, а також зусилля інших членів Альянсу, включаючи Болгарію та Румунію, а також Європейського Союзу та Організації Об’єднаних Націй, спрямовані на продовження експорту українського зерна сушею та морем. Члени Альянсу також дали зрозуміти, що вони продовжуватимуть надавати Україні значну військову, економічну та гуманітарну допомогу.
НАТО та члени Альянсу посилюють спостереження та розвідку в Чорноморському регіоні, зокрема за допомогою морських патрульних літаків і безпілотників. Починаючи з минулого року, у відповідь на агресивну війну росії проти України, НАТО значно збільшило свою присутність у регіоні, включно з двома новими багатонаціональними бойовими групами в Болгарії та Румунії.
Зокрема, відбулося друге засідання Ради Україна-НАТО після її інавгураційного засідання на Вільнюському саміті на початку липня. До послів НАТО та запрошеної Швеції у режимі відеоконференції приєдналися Олександр Кубраков, віце-прем’єр-міністр України та міністр у справах громад, територій та інфраструктури; та заступник начальника Головного оперативного управління (J3) Генерального штабу Збройних Сил бригадний генерал Олексій Громов.