Село Киселівка, що на Миколаївщині, відновлюють після руйнувань та обстрілів

Село Киселівка, що на Миколаївщині, відновлюють після руйнувань та обстрілів

Село Киселівка Первомайської селищної громади, що на Миколаївщині, продовжують відновлювати після того, як його було зруйновано внаслідок російської збройної агресії. У березні 2022 населений пункт був майже два тижні під російською окупацією і вісім місяців на лінії фронту.

Про це кореспондентам Суспільного розповів голова Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай.

"Зараз ми разом з районною адміністрацією ведемо перемовини з одним із міжнародних партнерів, які візьмуться за відновлення водомережі. Поки не можу сказати як швидко це буде, але маю надію, що до кінця цього року вежі Рожновського будуть встановлені у Киселівці", — говорить Максим Коровай.

Також у процесі вирішення залишається проблема відновлення газопостачання. Крім того, Киселівка станом на 28 серпня відірвана від маршрутних зв'язків з центром громади та областю.

"Ситуація з запуском маршруту в Киселівку залежить від пасажиропотоку, який буде в громаді. Вірю, що і до Киселівки до кінця вересня, можливо, у жовтні ми оцю невеличку маршрутку запустимо", — розповідає Максим Коровай.

За словами голови Первомайської селищної військової адміністрації, планують використати й один з модульних будинків, наданих Миколаївською ОВА, для створення медичного мобільного пункту.

"Облаштуємо його кушеткою, стільцем, препаратами медичними. І лікар туди буде виїжджати один раз, двічі на тиждень", — говорить Максим Коровай.

Під час активних бойових дій у селі проживали до 30 людей. Станом на 28 серпня 2023 року їх 280, розповідає начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай.

Михайло Михальчук — підприємець з Киселівки, має власний магазин, який востаннє приймав відвідувачів півтора року тому. Станом на 28 серпня чоловік вивозить автівкою те, що залишилось від будівлі.

"Своїми силами розгрібаємо. Одна жінка допомагає. Я їй 500 гривень на день плачу, і один хлопець безоплатно. Ніхто нічого не дає, тому що "червона зона". Тільки в Одесі дають на бізнес. А сюди гроші ніхто не вкладає. Тому самому доводиться щось думати. Уже ж півтора року воно розвалене стоїть", — розповідає Михайло Михальчук.

Також чоловік залишився і без приміщення, де тримав понад сто свиней і техніку для обробки полів.

Російські снаряди влучили в будинок Михайла. Від місцевої влади отримав перші будівельні матеріали для відновлення квартири, так само як й інші жителі села.

"На цей час ми роздали приблизно вісім тисяч листів шиферу. Щоб закрити усі потреби села нам ще потрібно сім тисяч. Але дізнаюсь, що деякі благодійні організації видають профнастил", — говорить староста Киселівки Іван Волько.

У планах є відновлення приміщення місцевого ліцею, яке постраждало в результаті обстрілів з боку російських військ. Зусиллями батьків та педагогів закладу її було законсервовано.

"Школу будемо відновлювати. Але ж там яке питання. За всіма проєктними документами вона зазначена як гуртожиток. Держава ж як дивиться. Школа має бути типовою школою з блоком харчування, бомбосховищем", — розповідає Іван Волько.

За словами старости Киселівки, розглядалися варіанти, щоб на місці приміщення зробити ФАП і сільраду. Також планували об'єднати заклад з дитсадком. Поки ж остаточного рішення немає. Окремо стоїть і питання розмінування, на яке будуть потрібні роки