Система охорони здоров’я України зазнала руйнівного впливу внаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації. За Всесвітньої організації охорони здоровʼя, з 24 лютого 2022 року було задокументовано 1129 випадків атак на систему охорони здоров’я, 1006 медичних закладів було пошкоджено або зруйновано, 78 медичних працівників і працівниць було вбито. Ситуація також ускладнюється через руйнування інфраструктури логістики та вимушене переміщення медичних працівників і працівниць з областей, де тривають бойові дії або більш інтенсивні обстріли. Через це місцеві жителі та жительки залишаються без доступу до якісної медичної допомоги.
Завдяки проєкту мобільних гінекологічних бригад, який реалізує UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення, жительки віддалених районів 22 областей України мають можливість безкоштовно отримати низку послуг у сфері сексуального та репродуктивного здоров’я. Фахівці та фахівчині мобільних гінекологічних бригад за потреби консультують і чоловіків. На сьогодні мобільні гінекологічні бригади надали понад 100 000 консультацій. Важливо відзначити, що 70 відсотків діагнозів були встановлені фахівцями та фахівчинями мобільних гінекологічних бригад уперше.
«Бували такі випадки, коли лікарі їхали рано-вранці і були до пізнього вечора, проводячи близько 50 прийомів на день. Зазвичай ми їздимо у такі віддалені пункти, де немає власних лікарів. У деяких селах є лише амбулаторія, де працює, приміром, тільки медсестра», - розповідає Наталія, старша акушерка перинатального центру Миколаївської обласної клінічної лікарні Миколаївської обласної ради.
Мобільна гінекологічна бригаді на Миколаївщині запрацювала наприкінці 2022 року. З того часу послугами мобільної гінекологічної бригади скористалися 1658 жінок.
«Ми бачимо, що через війну у деяких жінок є проблеми, пов’язані з психологічним станом, що відображаються на функціях жіночого здоров’я. Вони були позбавлені медичної допомоги ще через Covid-19, потім уже через повномасштабну війну. Такі жінки особливо потребують планових профілактичних оглядів лікарів різних спеціалізацій. Адже часто вони не мають ані психологічного, ані фізичного ресурсу, щоб спеціально приїхати на огляд у місто. Важливо, що мобільні бригади можуть приїхати у місце їхнього проживання, щоби провести профілактичний огляд і вчасно запобігти розвитку хвороби», - додає Вікторія Матевощук, менеджерка з комунікацій благодійного фонду «Інститут Розвитку Сім'ї та Дитини», одного з імплементаційних партнерів проєкту.
Дізнатися розклад виїзду мобільної гінекологічної бригади в конкретній області можна на гарячій лінії з питань підтримки жіночого здоров’я за телефоном 3033. Гаряча лінія працює щодня, з 9:00 до 18:00.
Додаткова інформація:
Мобільні гінекологічні бригади працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Франції та Республіки Корея. Детальніше про напрямок сексуального та репродуктивного здоровʼя: https://ukraine.unfpa.org/uk/SRHprogram