У музеї на Миколаївщині збирають докази агресії окупантів

У музеї на Миколаївщині збирають докази агресії окупантів

Залишки боєприпасів, устаткування, документація російської армії. У Баштанському краєзнавчому музеї Миколаївської області працює постійна виставка, присвячена обороні та боям за Баштанку під час російського вторгнення у березні 2022 року. Станом на 16 вересня зібрали більше тисячі експонатів. До музею їх передали українські військові — місцеві жителі.

Про це кореспондентам Суспільного розповів директор Баштанського краєзнавчого музею Олег Требух.

За його словами, матеріали до музею почали надходити вже з третього березня 2022 року, коли Сили оборони відбили наступ на Баштанку. Виставку відкрили на День захисників України, 14 жовтня 2022, і постійно оновлюють.

В експозиції представлені копії карт, службової та особистої документації росіян, а оригінали зберігаються у сховищі.

"Це шеврони, документи здебільшого військових РФ 126-ї окремої бригади берегової охорони Чорноморського флоту. Ядро цієї колони було розгромлено в боях під Баштанкою і в самому місті. Карти маршруту свідчать, що вони до нас йшли саме з Перевального через Нову Каховку", — говорить Олег Требух.

Допомагають збирати матеріали військовослужбовці, які родом з Баштанки, зазначає директор музею.

Земляк-артилерист 406-ї окремої артилерійської бригади імені генерал-хорунжого Олексія Алмазова передав прапор з емблемою бригади, також тубус від порохового заряду гаубиці М777, фрагменти російського баражуючого боєприпасу ZALA Lancet та керованого артилерійського снаряда.

"Музей давно співпрацює із Сергієм Корякою, нині командиром інженерно-саперного взводу 190-го окремого батальйону 123-ї бригади тероборони ЗСУ. У вересні боєць передав відстріляний переносний зенітно-ракетний комплекс "Ігла", згорівший автомат АК-12 6П70, протипіхотну міну направленого ураження МОН 50, маркери "Заміновано", форму та амуніцію московського загарбника. Ці речі Сергій знайшов під час розмінування звільненої частини Херсонщини", — зазначив директор музею.

В експозиції є томи з творами письменника Олександра Сизоненка. Баштанець Микола Пантелейчук із саперами територіальної оборони виявили книги під час обстеження зруйнованої школи на Херсонщині. Директор музею каже, співробітники закладу також долучаються до поповнення експозиції російсько-української війни.

"Аби зберегти пам'ять про ці події, ми купували для музею марки, що присвячені ЗСУ, Україні. Ми донатили на пам'ять — друкували прапори, листівки, плакати тощо", — говорить Олег Требух.

"Якщо раніше ці речі досить добре направляли до музею, то зараз ті ж шеврони продають на приватних аукціонах, так би мовити, осідають на руках. Також волонтери роблять свої колекції, що минає музей. Уламки снарядів, техніки, озброєння РФ потрапляє до майстрів, які роблять брелоки, різну продукцію. Зрозуміло, це все на донати, але, з іншого боку, втрачається цікавий матеріал. Краще передавати туди, де історія буде збережена", — говорить історик.

Працівникам музею вдалося зібрати колекцію боєприпасів — залишків того, чим обстрілювали Баштанку та її околиці. Найбільший за розміром експонат — уламки ракети С-300, що збили у пригороді міста.