На Миколаївщині організація «Десяте квітня» обстежує будинки в колишніх прифронтових селах
22 Сен, 10:02
На Миколаївщині організація "Десяте квітня" станом на 18 вересня обстежує будинки в колишніх прифронтових та деокупованих селах. Після фіксації пошкоджень фахівці надають будівельні матеріали. Ремонтні роботи робить підрядна організація.
Про це кореспондентам Суспільного розповів головний інженер миколаївської філії організації Олександр Тараско.
"Встигли практично всі домогосподарства оглянути. Під наш ремонт потрапляє приблизно 120 домогосподарств, на які вже виписано дефектні акти та підрядник вже почав працювати", — говорить Олександр Тараско.
За словами жителя Максимівки Олександра, його оселя була зруйнована внаслідок російських обстрілів у 2022 році. Чоловік живе в будинку свого товариша Володимира, який показував представникам громадської організації "Десяте квітня".
"Приїхали сюди та й вигрібаємо, розгрібаємо. Тут же страшне, що було Дах підремонтували, з тієї сторони шифер, звідси черепиця, вікна позабивали поки", — розповідає Олександр.
Чоловік сподівається, що представники "Десятого квітня" йому з товаришем допоможуть відновити будинок. Ті, своєю чергою проводять заміри та фіксують пошкодження. Висновок робить головний інженер.
"У цьому будинку конструкції добрі, замінимо всі розбиті уламками вікна. Двері вхідні поставимо, підіб'ємо стелю плитами OSB. А також покрівлю замінимо", — говорить Тараско.
Такі обстеження проводять в селах Максимівка, Киселівка та Партизанське з червня 2023 року.
"Тобто основне при обстеженні – тримальні конструкції. Після оцінки приймаємо рішення щодо об'єму допомоги, яку ми можемо надати", — розповідає головний інженер миколаївської філії організації.
Одна з умов надання допомоги – наявність відповідних документів.
"Необхідні документи, щоб потрапити в програму з відновлення житла – це паспорт та ідентифікаційний код власника домогосподарства, а також документи на будинок: право власності, технічний паспорт", — говорить аналітикиня Тетяна Іванова.
Будинок Стефанії, що проживає в Киселівці вже перевіряли. Там станом на 18 вересня працюють підрядники.
"Працюю на цьому об'єкті з сьомої ранку. Ми поставили сім вікон і вже закінчуємо роботу. Залишилось поставити "відливи"",— розповідає працівник Данило Жигалкін.
У будинку сина Василини нині живе сусід, що влітку 2022 року втратив свою оселю. Каже, ініціювала, аби цей будинок теж обстежили й частково відновили, щоб чоловік не замерз взимку.
"Ми йому цю хату вже даруємо, бо куди він дінеться. Він нікуди не хоче йти звідси. Бо вже син сказав, що сюди не повернеться", — говорить Василина.
Однак цей будинок дрібному та середньому ремонту, яке забезпечує організація, не підлягає, каже Олександр Тараско.
"Стіни з тріщинами. Покрівлі практично немає. Балки всі лопнуті, на підпорках", — говорить Олександр Тараско.
Допомагають відновлювати села й інші організації, говорить місцевий староста Іван Волько. Однак, каже, необхідно більше комунікації з організаціями.