Водопостачання на Миколаївщині: як розв'язують проблему у Вознесенському району

Водопостачання на Миколаївщині: як розв'язують проблему у Вознесенському району

У громадах Миколаївщини запускають централізоване водопостачання, відновлюють водомережі, пошкоджені обстрілами, покращують якість питної води. У фінансуванні допомагають міжнародні організації, донори, волонтери.

Подробиці щодо розв'язання проблем водопостачання у Вознесенському районі — у матеріалі Суспільного.

Вознесенська громада

У 2022 році у Вознесенській міській територіальній громаді був завершений проєкт з водопостачання у мікрорайон міста Пряме. Колишнє село, яке було розташоване за шість кілометрів від Вознесенська, приєднали до міста.

У селах Новогригорівка та Ракове в листопаді 2023 року розпочали роботи з буріння двох свердловин. У населених пунктах немає централізованого водопостачання, тому свердловини мають забезпечити місцевих жителів чистою питною водою.

"Там складний рельєф місцевості. Ще є проблеми з питною водою, тому що наразі свердловина, що належить нашій школі, у ній вода непитна, технічна. Є у людей приватна свердловина, близько 80 метрів, і теж вода непитна. Наразі ми знайшли двох донорів, які за власні гроші роблять нам свердловини у двох цих селах. Глибина однієї свердловини 130 метрів. Другу наразі бурять", — говорить заступник міського голови Вознесенська Андрій Макоєд.

Зі слів Макоєда, обласна рада надала громаді два бювети, що будуть очищувати воду.

"Після того, як отримаємо результати якості води з другої свердловини, і який у нас стався дебіт свердловини, ми будемо розглядати як централізоване водопостачання цієї води до абонентів", — каже заступник міського голови.

Місцеві жителі зможуть отримати воду двома шляхами.

"Перший — видача води через станцію доочищення, як у Миколаєві будуть люди підходити й набрати чисту питну воду. Друге — відповідно до результатів води з другої свердловини централізовано подавати або декільком абонентам, або декільком вулицям", — говорить посадовець.

Ці очисні станції модульні, вони вже готові, їх потрібно привезти, змонтувати. Це буде окрема будівля, тому ми плануємо до 10-15 грудня давати людям воду. А вже роботи з підключенням абонентів плануємо розпочати вже після зимового періоду.

Єланецька громада

В Єланецькій громаді покращують якість питного водопостачання, встановили системи доочистки води. Для цього з місцевого бюджету виділили 6 мільйонів 600 тисяч гривень, також допомагали міжнародні організації.

"Ми отримали три осмосні установки очисні для питної води. З них нам надала міжнародна організація "Міжнародна солідарність", з якою ми почали співпрацювати з листопада 2022 року. Результат цієї співпраці — ми отримали систему очистки питної води потужністю чотири метри кубічних на базі станції бювет Єланецького селищного КП "Єланецьводопостач", — розповів перший заступник Єланецького селищного голови Олександр Селютін.

Також 25 липня 2023 року в співпраці з "Українським фондом швидкого реагування" громада отримала установку очищення води продуктивністю чотири метри кубічних на годину. 26 липня від Миколаївської ОВА доставили блочно-модульну мобільну систему очищення води.

"Установка розміщена в селі Ольгопіль на базі свердловини. І жителі Ольгополя, Возсіятського, Лариного можуть приїхати й набрати питну воду. Це тільки початкові кроки. Не маючи нічого, треба щось зробити. Деякі наші донори говорять, що ми нетрадиційний підхід застосовуємо до розв'язання проблеми питного водопостачання — шляхом установки систем осмосів", — говорить Олександр Селютін.

Наступний етап — збільшення резервуарів по населених пунктах, щоб можна було акумулювати воду у достатній кількості.

"Зараз те, що ще є, придбали дві системи очищення питної води потужністю по пів куба на годину, що будуть встановлені ще у двох селах. Згідно з напрямками програми придбано і встановлено резервуари для накопичення технічної води місткістю 300 метрів кубічних та місткість для питної води 100 метрів кубічних", — каже заступник Єланецького селищного голови Олександр Селютін.

У нас прийнято рішення щодо резервуара. Економічно вигідніше поставити резервуар на високій точці, бо його ємність становить 300 метрів кубічних, а у водонапірної башти — 25 метрів кубічних. Тобто за вартістю резервуар рази в три дешевше.