Зруйновані будинки й інфраструктура: на Миколаївщині відбудовують село Зелений Гай

Зруйновані будинки й інфраструктура: на Миколаївщині відбудовують село Зелений Гай

На Миколаївщині відновлюють село Зелений Гай. У 2022 році населений пункт майже дев'ять місяців був прифронтовим. Внаслідок російських обстрілів пошкоджені та зруйновані будинки й інфраструктура.

Про плани та результати з відбудови села дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Страшні спогади з минулого

Від школи у Зеленому Гаї залишилось каміння та плити. Зруйнований заклад демонтували й планують відбудовувати "з нуля", розповідає староста села Оксана Гнедько. Жінка з жахом згадує 13 березня 2022 року, тоді по населеному пункту росіяни наносили авіаудари.

"І сталося так, що наш староста загинув. Мій чоловік також постраждав і помер в лікарні через два місяці після цього. Того дня загинули ще двоє цивільних людей", — пригадує події березня Оксана Гнедько.

Цей день запам'ятався і місцевому жителю Юрію. Тоді чоловік з сім'єю залишився без будинку.

"Дах і стіни просто впали на нас. І ми бачимо небо. Чому побачили небо? Бо всі живі залишились… Усе позасипало, заблокувало", — розповідає Юрій.

Чоловік каже, на кілька місяців виїжджали з сім'єю до Ізмаїла, що на Одещині. Повернувшись, почали відбудовувати оселю. На матеріали отримали 200 тисяч гривень за програмою "єВідновлення".

"Ми під програму на 500 тисяч не потрапили, бо її ще не було. Нам казали: "Чекайте". А що ж чекати, якщо треба було відновлювати дім? А ніхто ж не знав, коли вона буде", — додає місцевий житель.

У Зеленогайському старостаті, що об'єднує два села, приблизно 80 відсотків осель зазнали різних пошкоджень через російські удари, зазначає староста села Оксана Гнедько.

"Ця проблема більш-менш вирішується завдяки таким благодійним організаціям як "Карітас". У нас понад 30 будинків з відремонтованим дахом, у понад 40 будинках повставляли вікна", — розповідає староста.

Відновлення адмінбудівлі та дитсадка

Нині відновили адмінбудівлю, де облаштовані сільрада і пункт здоров’я, який відремонтувати допомогли представники "Лікарів без кордонів".

"На цей час вставили вікна, перекрили дах. І ми маємо можливість перебувати тут. Бо ми понад пів року працювали з дому", — говорить Оксана Гнедько.

Місцевий дитячий садок "Сонечко" зруйнували снаряди, запущені російською армією у березні 2022-го.

Зі слів директорки закладу Ольги Кошмак, відновлювати будівлю почали у вересні 2023 року.

"У січні приїдуть представники й будуть робити укриття. Думаю, з першого вересня ми зможемо приймати дітей. Зараз ми приймаємо дітей на свята. По 30-40 хвилин діти приходять до нас", — говорить Ольга Кошмак.

На відновлення адмінбудівлі та дитсадка витратили по півтора мільйона гривень з місцевого бюджету, повідомив голова Шевченківської громади Олег Пилипенко.

"Маємо змогу бути з водою"

Завдяки благодійним організаціям відновили й водопостачання — встановили одну водонапірну вежу, іншу відремонтували, каже Оксана Гнедько.

"І на одну із них поставили сонячні панелі. Взяли участь у проєкті "Зимова стійкість", через те, що село було дев'ять місяців без світла. Уже навіть, якщо зовсім не буде світла – ми маємо змогу однаково бути з водою", — розповідає Оксана Гнедько.

Зі слів Гнедько, до повномасштабної війни в Зеленогайському старостаті проживали приблизно 1 200 людей, нині їх 757.