У Миколаївській області на курсах із ручного розмінування від The HALO Trust навчають майбутніх демінерів та польових офіцерів. За півтора року організація підготувала 280 студентів, що можуть знаходити та ідентифікувати вибухонебезпечні предмети. Курс триває 25 днів.
Про це йшлось у етері "Українського радіо. Миколаїв".
За словами медіаменеджерки HALO Ukraine Олени Шустової, перший набір на демінерів почався 19 квітня 2023 року. Станом на серпень 2024 року на навчальному спеціалізованому майданчику в Костянтинівській громаді Миколаївщини опановує курс із ручного розмінування 31 студент.
"Організація обрала саме цю громаду, де немає вибухонебезпечних предметів, мінної загрози. Оскільки на тренувальному полігоні все відпрацьовується як в реальності. Серед студентів поточного курсу 25 чоловіків і шестеро дівчат. Також тут практикують і майбутні польові офіцери", — говорить Олена Шустова.
"Ми набираємо місцевих на Миколаївщині: люди, які працюють і живуть тут і хочуть розміновувати свої землі. Навчаємо 25 днів. За цей період навчаємо тільки знаходити та ідентифікувати міни та ВНП. Це не сапери, вони навіть не торкаються небезпечних предметів".
"Станом на серпень у HALO Ukraine працює 30 відсотків жінок, і є тенденція до збільшення. Тренінговий відділ, що навчає операторів механічного розмінування каже, що у них зараз навчається 40 відсотків жінок. І в організації гендерна рівність, ми вітаємо жінок. У нас правило: перше — це безпека. Якщо демінери дотримуються усіх правил, вимог, стандартних процедур, то можливість нещасного випадку зведена до нуля", — пояснює медіаменеджерка HALO Ukraine.
Олена Шустова каже, відбувся другий набір на підготовку польових офіцерів. Курс триватиме дев'ять місяців. По закінченню ці люди можуть бути в організації керівниками з розмінування.
"Набрали людей не тільки з Миколаївщини, а й з інших регіонів. Люди пройшли жорсткий відбір".
Дмитро Рагуля навчається на польового офіцера. Говорить, взяти участь у відборі планував ще 2023 року, але через обставини вдалось лише цьогоріч.
"Курс польового офіцера має багато етапів. Перший — курс демінера. Оскільки обіймав посаду перекладача в організації і багато часу був на польових візитах, у теорії я вже знав, що очікувати, що не буде легкою прогулянкою. Це складна і фізично, і ментально робота, тому був готовий до цього", — розповідає слухач курсів.
Форсмажорна ситуація була — розвідка з боку РФ. Над нами кілька разів кружляли розвідні дрони. Тому згідно з нашею безпековою політикою — відразу евакуація всього персоналу тренінгового поля. Такі моменти повертають до реальності, що у нас важка ситуація і треба реагувати на всі виклики миттєво.
"Я родом зі Слов'янська, для нас війна почалась з 2014 року, тому дуже багато було вже у моєму житті. Я не знаю, що має статись, щоб я змінив свої погляди, цілі. Тільки вперед і працюємо на благо країни", — зауважує Дмитро Рагуля.
Інструкторка HALO Ukraine Юлія Теплюк каже, працює з лютого 2023 року, зацікавилася роботою організації, коли її співробітники працювали неподалік будинку Юлії. Подала заявку і вже через місяць вийшла на навчання. Спочатку була демінером, потім — парамедиком, керівником групи. Аж поки не побачила вакансію інструктора в HALO Ukraine, говорить жінка.
"Кожного курсу кількість студентів різна. Наперед не знаємо, скільки у нас буде людей та скільки залишаться, тому що не всі доходять до кінця. Люди пробують, розуміють, наскільки це важко і залишають навчання. Чим більше минає часу, тим серйозніше люди до цього ставляться", — сказала інструкторка.
"Курси на тренінговому полі, що максимально наближене до бойового поля".
"З кожним курсом більше жінок. Чесно, саме на моїй практиці, жінки навіть більш витривалі, більш стійкі до цієї роботи, стараються. Ми о 06:30 збираємось і о 15:10 закінчуємо, як повноцінний робочий день. Дисципліна, хто не звик, тому не початку дуже важко", — акцентує Юлія Теплюк.
За інформацією заступниці начальника управління з питань цивільного захисту Миколаївської ОВА Олени Горбачової, протягом 2024 року на Миколаївщині обстежено понад 11 тисяч гектарів, розміновано 3805 гектарів землі. Об'єкти критичної інфраструктури повністю обстежені й очищені від вибухонебезпечних предметів, пріоритет — землі сільськогосподарського призначення.
Очищюють територію Миколаївщини від ВНП майже 150 піротехнічних підрозділів та операторів з гуманітарного розмінування. У регіоні протимінну діяльність здійснюють дев'ять міжнародних і національних операторів протимінної діяльності.
Міжнародна благодійна організація The HALO Trust на Миколаївщині працює з 2023 року. За цей період обстежила більше 406 гектарів, площа очищених (розмінованих) становить близько 125 гектарів.