У Миколаївській області станом на жовтень 2024 року 45 об'єктів культури пошкоджено обстрілами РФ, серед них сім музеїв. Найбільше руйнувань зафіксовано у Миколаєві. У деяких пам'яток регіону зруйновані будівлі та майно. Зокрема у прибережних громадах неможливо зібрати точну статистику пошкоджень через постійні обстріли.
Про це журналістам Суспільного розповіли в Управлінні культури, національностей та релігій Миколаївської обласної військової адміністрації.
Зокрема, через військові дії були пошкоджені 20 памʼяток архітектури, дві памʼятки історії, одна монументального мистецтва та 22 памʼятки археології.
"Всього було пошкоджено сім музейних будівель: у Миколаєві, Березнегуватській громаді та Снігурівці — по одному, в Очакові та Баштанському районі — по дві".
У період з 19 березня до 10 листопада 2022 року Снігурівський районний історико-краєзнавчий музей був захоплений російськими військовими, повідомили в управлінні культури. Через це будівля була частково зруйнована, а майно музею практично знищено, 40 відсотків предметів основного музейного фонду було втрачено.
"Музей майже зруйновано. Всі роки наполегливої праці, для збереження музейного фонду України, який містив перлини історії Снігурівщини, повернулись до вихідної точки", — написали на сторінці сектору охорони та збереження культурної спадщини управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОВА.
Тоді донорами також була надана допомога у відновленні музеїв, зокрема Снігурівського: гроші, будівельні матеріали та техніка, додають у секторі охорони.
Зі слів Олени Буберенко, влітку 2022 року відповідно до Наказу Міністерства культури та інформаційної політики відбулася евакуація музейного фонду комунальних закладів за територію області.
Під час брифінгу восьмого жовтня начальниця управління Олена Буберенко розповіла, що наразі на території області відновлено близько 40 відсотків об'єктів культури, які були пошкоджені через бойові дії.
"Загалом протягом 2022-2023 років ремонтно-реставраційні роботи виконані на дев'яти памʼятках Миколаївської області на загальну суму 23 369 500 гривень".
За словами Буберенко, поки що неможливо назвати загальну суму збитків, що завдані культурній спадщині області через бойові дії, що зокрема тривають в Очаківській громаді та на окупованій Кінбурнській косі.
Серед пошкоджених памʼяток у регіоні відсутні обʼєкти, які занесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Які ще пам'ятки культури та заклади були пошкоджені через бойові дії на Миколаївщині
Турецька криниця
Внаслідок обстрілів села Гур’ївка 10 та 12 березня 2022 року військами Росії зруйнована історична архітектурна пам’ятка "Турецька криниця" ХVIII століття, пошкоджено ряд об’єктів соціальної інфраструктури та житлові будинки.
Палац культури, Корабельний район
Одна із російських ракет 5 липня 2022 року влучила в міський будинок культури. Будівля зруйнована на 80 відсотків. Ракета влучила у великий зал, повністю зруйнувала його, утворилися тріщини по всьому фасаду. Працівники закладу в момент вибуху були на місці, утім ніхто не травмувався. На території виникла пожежа. Рятувальники її загасили.
Миколаївський художній драматичний театр
За даними управління, у 2023 році відбувся ремонт памʼятки архітектури місцевого значення "Приватний театр Монте". Російська ракета поцілила у заклад у ніч проти 22 вересня 2024 року.
"Старофлотські казарми"
Серед відремонтованих пам'яток архітектури національного значення також "Старофлотські казарми" та обʼєкт культурної спадщини у Миколаєві, у якій розташовується Миколаївський фаховий коледж музичного мистецтва, розповіли в управлінні культури.
Будинок культури у Первомайському
Дев'ятого травня 2024 року приблизно о 02:20 три "шахеди" влучили у будинок культури в селищі Первомайське Миколаївської області. Усі приміщення закладу вигоріли вщент. Крім того, внаслідок удару пошкоджені будівлі, що розташовані поруч, близько 15 квартир зазнали руйнувань.
За даними МКІП, станом на жовтень 2024 року війська РФ знищили і пошкодили в Україні близько 1200 об’єктів культурної спадщини.