У Миколаєві публічно обговорили проєкт бюджету міста на 2025 рік

У Миколаєві публічно обговорили проєкт бюджету міста на 2025 рік

У Миколаєві відбулись бюджетні слухання. У форматі Zoom-конференції обговорили проєкт головного фінансового документа міста на 2025 рік.

Перший заступник міського голови Віталій Луков зазначив, що бюджетні слухання розпочинають важливий процес ухвалення бюджету-2025. Він складатиметься з кількох етапів.

«Ми починаємо бюджетний процес. Обговорюємо з громадою кошторис міста. І далі будуть доопрацювання відповідних підрозділів міської ради, які розглянуть пропозиції, що надійдуть під час бюджетних слухань. Також проєкт бюджету розглянуть на засіданні виконкому міської ради, депутатських комісіях. Останнім кроком стане винесення головного фінансового документу на сесію міської ради», - зазначив Віталій Луков.

Про те, яким же буде бюджет Миколаєва на майбутній рік, розказала директорка департаменту фінансів Віра Святелик. За її словами, основні параметри бюджету такі:

  • доходи - 4 млрд. 365 млн. 607 тис. грн.,
  • видатки - 4 млрд. 236 млн. 585 тис. грн.,
  • кредитування - 234 млн. 401 грн.

Віра Святелик повідомила, що дохідна частина складається лише з власних надходжень громади, оскільки державні субвенції ще не розподілені.

 «На теперішній час основний наповнювач нашого бюджету — власний ресурс, поки немає розподілених субвенцій. Основною причиною зниження доходів є вилучення ПДФО, який сплачують поліцейські, ДСНС, усі силовики. На наступний рік цивільний ПДФО буде складати не 64%, а 60%. Ще втрати 4% цивільного податку. На жаль, наші доходи зменшуються у порівнянні з 2023 та 2024 роками», - сказала Віра Святелик.

Таким чином, дохідна частина бюджету зменшилась з понад 5 млрд. грн. у 2023 р. до 4 млрд. 365,7 млн. у 2025 р.

«Основний наповнювач нашого бюджету — податки і збори на доходи фізичних осіб. Це 55,8%. Окрім цього, дуже велике значення для нас має єдиний податок, акцизний збір та плата за землю. Вони складають найбільші показники для наповнення бюджету міста Миколаєва», - повідомила директорка департаменту фінансів.

Видатки поділені на видатки загального фонду – 3 млрд. 607,3 млн.грн. і видатки спеціального фонду – 629,3 млн.грн.

Як повідомила Віра Святелик, разом зі зниженням дохідної частини, зменшується і розмір бюджету розвитку. Тобто з кожним роком у міста стає все менше коштів для реалізації важливих проєктів.

Найбільшу частку видатків складає заробітна плата працівників бюджетних установ з нарахуваннями на неї – 38% від усього обсягу. Видатки розвитку досягають позначки у 21%.

 «Якщо казати про, видатки бюджету за функціональною структурою, соціально-культурна сфера складає найбільшу частину. Це понад 64 відсотки. Економічна діяльність - 19 відсотків. Туди входить вся наша транспортна інфраструктура та інші економічні складові. Третє місце у житлово-комунального господарства – близько 12 відсотків», - зазначила Віра Святелик.

Видатки у розрізі по галузях виглядають наступним чином: освіта (без освітньої субвенції) – 1 млрд. 450 млн. грн., житлово-комунальне господарство - 506 млн.грн., охорона здоров’я – 212 млн.грн., соціальний захист та соціальне забезпечення - 194,4 млн. грн., фізична культура та спорт — 189,3 млн. грн., культура і мистецтво - 139,2 млн.грн.,

 Освіта

Поки Кабінет Міністрів України не розподілив освітню субвенцію можемо оперувати лише власним ресурсом. У такому випадку видатки на заклади дошкільної освіти посідають 1 місце – 621,4 млн.грн., або 42,8%. Далі йдуть заклади загальної середньої освіти – 392 млн.грн., або майже 28%.

 Охорона здоров’я

«Галузь охорони здоров’я постійно вдосконалюється. Наразі у нас є 14 некомерційних комунальних підприємств, з них левова частка – лікарні. Тому дуже показова, що основні видатки галузі будуть розподілені на утримання лікарень – 143,6 мільйонів гривень, або 69 відсотків», - розповіла керівниця.

Лікарсько-акушерська допомога вагітним, породіллям та новонародженим – 20,8 млн.грн., первинна медична допомога населенню – 35,5 млн.грн.

 Культура та мистецтво

"Левову долю видатків складає фінансова підтримка Миколаївському зоопарку. Заклад є родзинкою нашого міста. І він отримує близько 31% коштів (43 мільйони гривень), які виділяються на галузь культури", - сказала Віра Святелик.

 Фізична культура та спорт

Майже 59% видатків, передбачених на галузь, приходиться на дитячо-юнацькі спортивні школи. Загалом у Миколаєві 13 таких закладів. Йдеться про фінансування навчально-тренувальних зборів і утримання цих закладів.

 Соціальний захист та соціальне забезпечення

Найбільше коштів передбачається спрямувати на діяльність установ соціального захисту та соціального забезпечення – понад 85 млн.грн.

«Важливою є стаття видатків на соціальний захист ветеранів війни та членів їх родин. Вона складає понад 38 мільйонів гривень», - сказала Віра Святелик.

Житлово-комунальне господарство

«У порівнянні з 2023 роком видатки на житлово-комунальне господарство, на жаль, зменшилися у 2024 році, потім у 2025 році вони трохи зросли. Це через те, що у нас знову змінюється фінансова структура і кошти на реконструкцію і нове будівництво розподіляються за галузевим принципом. Тому це незначне збільшення відбувається не за рахунок виділення додаткових коштів», - сказала Віра Святелик.

Видатки на виконання заходів із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха — 87 мільйонів гривень. Сюди, зокрема, входить ремонт укриттів Миколаєва.

«Ми приділяємо велику увагу цьому напрямку. Тому був дуже значний зріст у 2024 році в порівнянні з минулими роками. І зараз можна спостерігати стабільний приріст видатків саме на ці заходи», - повідомила директорка департаменту фінансів.

Після оприлюднення основних показників бюджету учасники слухань змогли задати питання. Вони стосувалися можливості збільшення доходів міського бюджету, кредитних зобов’язань Миколаєва тощо.

Як зазначив Віталій Луков, усі питання і пропозиції, що надійдуть, будуть розглянуті. Далі вирішуватиметься питання щодо включення їх до проєкту бюджету Миколаєва.