Метеорит, кільця Сатурна та глобус Місяця: містянам показали залаштунки миколаївської обсерваторії
6 Окт, 08:33
В межах дослідницького візиту «ПРОщо: залаштунки миколаївської обсерваторії» миколаївці прогулялись таємничими закутками Миколаївської обсерваторії, яка нещодавно святкувала своє 202-річчя. За час війни територія установи тричі страждала від ворожих прильотів, було пошкоджено два телескопи.
Обсерваторія в Миколаєві претендує на включення до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ба, більше, ця міжнародна організація планує опікуватися установою в межах заходів післявоєнного відновлення об’єктів культурної спадщини в Україні.
Попри війну місцеві астрономи продовжують вивчати космічний простір. Вчені дивляться на зірки та інші небесні тіла й визначають їх координати. Зокрема, слідкують за рухом супутників по орбіті Землі і фіксують відхилення траєкторії. Все це в межах реалізації міжнародних проектів співпраці з іншими установами. Зокрема, з Китаєм. По точності спостережень вона входять у топ 10 найкращих світу.
Під час дослідницького візиту роздивились Луну та Сатурн з кільцями. Дізнались про 13-те сузір’я Зодіаку, про яке усі забули. А також про здатність людського ока бачити шість зоряних величин й оптичні телескопи, які збільшують цей показник до шістнадцяти. Розказали і про вплив міського підсвічення на зоряне небо.
«Зараз є відчуття, що зірок стало більше. Насправді, ні. Просто підсвічення в місті зменшилось», - кажуть астрономи.
Цікавим виявився і тематичний Музей обсерваторії. Окрім численних телескопів, хронометрів та інших екзотичних пристроїв, тут можна побачити справжній метеорит. Є тут і глобус Місяця, створений без жодних наукових відомостей про його «темну» сторону. В колекції обсерваторії понад 70 тисяч старих наукових книжок латиною, німецькою, французькою та іншими мовами. Найстаріша з них датована 1632 роком.
Захід організувала Платформа MY ART у партнерстві Агенцією розвитку Миколаєва за підтримки Zagoriy Foundation.