Представники двох територіальних громад підтримали підняття рівня Олександрівського водосховища
7 Авг, 18:00
Представники Бузької та Прибужанівської об’єднаних територіальних громад обговорили з фахівцями Южно-Українського енергокомплексу питання підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м.
“Учасники обох зустрічей, що відбулися на підприємстві відповідно 3 та 4 серпня, зійшлися на тому, що збільшення об’єму Олександрівського водосховища є реальним шляхом вирішення проблем вододефіциту в нижній течії Південного Бугу”, - говорится в повідомленні Управління інформації та громадських зв’язків станції.
Програми візитів включали огляд Ташлицької ГАЕС та її верхньої водойми, Олександрівської ГЕС та Олександрівського водосховища. На берегах останнього гості на власні очі побачили позначку, до якої підніметься рівень води за умови досягнення запроектованого нормального підпірного рівня водойми 20,7 м. Крім того люди ознайомилися з перебігом будівництва бризкальних басейнів, що ведеться в рамках реалізації проекту реконструкції системи технічного водопостачання Южно-Української АЕС.
Енергетики розповіли про потенційні втрати та надбання в разі втілення проекту, а також про широкомасштабну роботу з мінімізації можливої шкоди довкіллю.
У доповідях южно-українських фахівців, зокрема, йшлося про те, що стік Південного Бугу - найбільшої з-поміж водних артерій, чий басейн повністю розташований у межах України та на території якого проживає близько 10% усього населення країни, суттєво різниться за роками. Аналіз даних більш як 100-річних спостережень у районі смт Олександрівка показує: найбільший стік тут було зафіксовано 1980 року. Тоді витрата води перевищила середньо багаторічне значення у 2,1 рази. Найнижчий показник річкового стоку спостерігався 1921 року, склавши всього 31% від середньо багаторічного значення. Та попри загальну мінливість наповненості річки, в останні десятиліття утримується серйозна тенденція до зменшення водності Південного Бугу, що викликає ускладнення водогосподарської обстановки. Найгостріше це відчувається в нижній течії річки.
Так, протягом тривалих періодів 2007-го та 2012 років фактичні витрати води були нижчими від рівня встановленого санітарно-екологічного попуску 17 м3/с. Це призводило до погіршення санітарно-епідеміологічної обстановки в районі населених пунктів Вознесенськ, Нова Одеса та ін. Аналогічна ситуація спостерігалася у 2014-2016 рр. У липні 2015-го через спекотну та посушливу погоду рішенням спеціальної міжвідомчої комісії щоб «розтягнути» невеликі запаси води Олександріського водосховища на якомога довший період санітарний попуск із нього було зменшено з 17 м3/с до 12,8 м3/с.
“Тож в подальшому ситуація ще більше ускладнюватиметься. Проблему може вирішити накопичення запасів води під час весняної повені та подальша її розумна витрата в маловодні періоди. Прісну воду замість того, щоб у весняне водопілля просто транзитом пропустити в море, буде акумульовано для покриття вододефіциту в меженний період. Саме це передбачає підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м. За розрахунками фахівців накопиченого запасу (46,1 млн м3) має вистачити для дотримання санітарного попуску та водозабезпечення народного господарства Миколаївської області в спекотні та посушливі періоди”, - йдеться у повідомленні прес-служби станції.
Комплексне призначення (для гідроенергетики - забезпечення роботи Олександрівської ГЕС і Ташлицької ГАЕС, а також для питного водопостачання та зрошування) водойма має вже сьогодні, проте її нинішні запаси вкрай малі і не дозволяють вирішити проблему повною мірою.
“Рішенням міжвідомчої наради 2015 року за участі фахівців міністерств енергетики та екології України, провідних спеціалістів Національної академії наук України, керівництва НАЕК «Енергоатом» і Южно-Українського енергокомплексу, проектних організацій, народних депутатів, керівництва області та районних рад підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м одноголосно було визнано шляхом до покращення санітарно-екологічної ситуації в нижній течії Південного Бугу та вирішення проблем забезпечення потреб водокористувачів Миколаївської області. Тоді ж були надані доручення щодо виконання підготовчих заходів для дозаповнення водосховища”, - говориться в повідомленні.
Фахівці южно-українського енергокомплексу на зустрічах 3 та 4 серпня ознайомили мешканців з результатами ОВНС. Окрему увагу під час розмови було приділено затопленню додаткової території, яке передбачає процес підняття рівня водойми. Загальна площа хвостової частини Олександрівського водосховища, що підлягає затопленню, - 26,44 га. З них з Національного природного парку «Бузький Гард» має бути вилучено 21,14 га, при цьому 16,72 га цієї території є руслом річки та 4,4 га – безпосередньо землі парку.
Нагадаємо, на початку року стало відомо, що Южно-Українська атомна станція і національна компанія «Енергоатом» ініціюють громадські слухання з питання підняття рівня води в Олександрівському водосховищі, яке знаходиться на території Вознесенського району Миколаївської області.
Питання підняття рівня води в Олександрівському водосховищі мусується не один рік. До цього рівень води піднімали незаконно (існує відповідне рішення суду). Таким чином була затоплена частина національного парку «Бузький гард».
Екологи та активісти неодноразово повідомляли про те, що підняття рівня води вплине на біологічний фонд регіону. Зокрема будуть знищені багато рослин, які виростають тільки в зазначеному регіоні. Крім цього будуть затоплені унікальні річкові пороги, якими славиться наш регіон серед туристів.
Читайте по теме:
Незаконное затопление Национального парка «Бугский Гард» лоббировал экс-губернатор Александр Садыков
«Энергоатом» намерен затопить часть национального парка «Бугский гард»
«Це не Гардовий острів». Енергетики намагаються виправдати свій намір затопити Бузький гард
Врятувати одне з чудес України. В Миколаєві пройшли зібрання на підтримку «Бузького гарду»