17 Окт, 13:17
На центральній площі Южноукраїнську біля Меморіального комплексу захисникам Вітчизни пройшов фестиваль «Збережемо козацьку славу – Збережемо Бузький Гард». Організаторами проведення заходу виступи Штаб опору затопленню Бузького Гарду та козацькі громадські об’єднання області. Місце проведення обрано невипадково. Адже саме поблизу міста, на річці Південний Буг розташований острів – центр Буго-Гардівської паланки Війська Запорізького, сакральний центр українського козацтва. Втім, згідно намірам енергетиків, і цей острів, і ще десятки гектарів унікальних історичних ландшафтів та заповідних територій опиняться під водою в разі підняття рівня Олександрівського водосховища до 20,7 метрів.
Про це повідомляє прес-служба Штабу опору затопленню Бузького Гарду.
За словами керівника Штабу опору затопленню Бузького Гарду, правозахисника, учасника АТО Олега Кравця, - «ми започаткували цей фестиваль, аби привернуту увагу жителів області та всієї України до намагань атомників знищити нашу українську перлину, - Національний природний парк «Бузький Гард». Підняття рівня водосховища призведе до руйнації унікальної екосистеми каньйону річки Південний Буг та історичних ландшафтів. Тож наше завдання – не допустити реалізації цих планів. Наступна мета фестивалю полягає у відродженні козацьких традицій, патріотичному вихованні молоді, популяризації українських звичаїв та культури. Символічно, що фестиваль відбувається в дні, коли відзначається свято українського козацтва, Покрова Святої Богородиці, День захисника України. Сподіваюсь, що цей фестиваль ми будемо проводити щороку саме в ці дні».
Фестиваль відвідали фотограф-оператор Габріель Булісова та режисер Марк Ісаак з Вашингтону (округ Колумбія США), які перебувають на Миколаївщині з метою зняти документальний фільм з приводу ймовірного затоплення Бузького Гарду.
В рамках проведення фестивалю відбулася ще одна особлива подія. Миколаївські активісти, члени Штабу опору Інна Тимченко та Сергій Параскун встановили на острові Гардовий символічну табличку. На ній напис – «За часів Буго-Гардівської Паланки Війська Запорізького на цьому місці стояла церква Пресвятої Богородиці. Вона буде відновлена. Захистимо Гард – збережемо Україну». Як зазначила Інна Тимченко, в планах активістів – встановлення на острові каплиці, як аналога Покровської церкви, що існувала за часів козацтва. «Тоді, - вважає Інна, - ні в кого просто не зможе піднятися рука затопити історичну місцину та православний храм. Ми закликаємо жителів області та особливо районів, що розташовані поблизу АЕС, приєднатися до нашого руху спротиву намірам енергетиків».
На фестивалі побувало понад 500 гостей, жителів Южноукраїнська, Миколаєва, Одеси, Веселинівського, Вознесенського, Єланецького, Новобузького, Березанського районів Миколаївської області. Козаки та козачата порадували гостей виступами, продемонструвавши основи традиційних козацьких боїв, бойовий гопак, вміння стояти та навіть стрибати на битому склі. На сцені співали й танцювали юні та дорослі таланти з Южноукраїнська.
Але справжнє незабутнє свято для всіх подарував зірковий гість, - ансамбль народного танцю «Київ». Саме цей колектив на чолі з художнім керівником та балетмейстером Іриною Гутник став візитною карткою України на Євробаченні 2017. Також порадували глядачів сольними вокальними виступами Світлана Ніконорова, Андрій Маргосян, Олена Баранівська, Олена Волинець. А козаки приготували справжній куліш за старовинним рецептом, яким пригощали всіх гостей.