У Миколаєві відбувся семінар для правників з питань відновного правосуддя щодо неповнолітніх

У четвер, 11 травня 2017 року, в місті Миколаєві, за ініціативи керівництва прокуратури Миколаївської області, яка була підтримана Генеральною прокуратурою України,  на базі Чорноморського національного університету імені Петра Могили відбувся семінар щодо впровадження та застосування механізму відновного правосуддя щодо неповнолітніх, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення.

Активну участь в семінарі прийняли прокурор Миколаївскої області Тарас Дунас, перший заступник прокурора Миколаївської області Олександр Білоус; заступник начальника управління ювенальної юстиції Генеральної прокуратури України Володимир Чепурний, експерт Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні з питань правосуддя щодо дітей Андро Гігаурі, керівник проектів в питань захисту прав дитини Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Руслана Сірман, Фундація DeJuRe Ірина Шиба, представники центрів надання правової допомоги, 12 судів з різних районів області, слідчі поліції та прокурори.   

Відкриваючи семінар, Тарас Дунас подякував організаторам та учасникам, привітавши усіх з початком такого важливого та актуального заходу. «Дякуємо усім, хто підтримав ініціативу запровадження такого співробітництва та надав можливості саме Миколаївській області у запровадженні проекту співпраці у сфері захисту дітей, які потрапили у конфлікт із законом у конкретних кримінальних провадженнях за участю неповнолітніх». 

Окремі слова подяки прокурор області Т.Дунас висловив Віктору  Сікиринському керівнику судової адміністрації в області за організацію участі в семінарі суддів, які уповноважені на здійснення кримінального провадження щодо дітей. «Дякую суддям місцевих судів, які відгукнулися на спільне обговорення та вирішення проблем підлітків, які перебувають у конфлікті із законом».

Символічним є те, що семінар проходить напередодні Дня Матері. 

«В Україні склались глибокі традиції щодо вшанування дитини та материнства і тому сьогодні ми об’єдналися заради дітей, щоб обговорити актуальні питання впровадження альтернативних видів покарань для певної категорій дітей, виробити пропозиції та рекомендації, які сприятимуть подальшому розвитку відновного законодавства в Україні», - зазначив прокурор області. 

Відновне правосуддя – це новий підхід до розв’язання правових конфліктів, який ґрунтується на зосередженні уваги на відшкодуванні заподіяної потерпілим шкоди; породженні в правопорушників почуття відповідальності за їхні дії та залученні громади до вирішення конфлікту за умови активної участі сторін у процесі відновлення порушених стосунків; примиренні та розробленні угод між потерпілим й правопорушниками для досягнення бажаних результатів та відшкодувань.

Також Т. Дунас наголосив, що для людини, яка порушила закон, ми тільки визначаємо покарання, а не сприяємо тому щоб вона стала на шлях виправлення та перевиховання. Не кожна доросла людина, не кажучи вже про дитину, зможе витримати коло правоохоронної та судової системи. «Тому сьогодні зібралися небайдужі люди, які мають значний життєвий та практичний досвід у цій сфері. І я впевнений, що кожному з вас є про що розповісти, поділитися своїм досвідом. Цей семінар дуже важливий, оскільки усі ми прокурори, адвокати, судді, державні службовці, працівники пенітенціарної системи знімаємо з себе на деякий час погони, мантії, відкладаємо свої адвокатські посвідчення і стаємо правознавцями. Саме таку юридичну спеціальність ми отримали, і саме таку життєву і професійну дорогу ми обрали», - додав прокурор області. 

Модератором заходу виступив перший заступник прокурора області Олександр Білоус, завдяки чому спілкування пройшло професійно, конструктивно та плідно, зосередившись на актуальних питаннях розроблення механізму впровадження пілотного проекту з використання медитації в кримінальних справах за участю неповнолітніх у Миколаївській області.

У ході семінару також обговорено актуальні та проблемні питання впровадження відновного правосуддя щодо неповнолітніх, визначено його сутність, розглянуто поняття і мету медіації як процесу, що сприяє перевихованню неповнолітнього правопорушника, питання актуальності застосування медіації для примирення сторін у кримінальних провадженнях щодо неповнолітніх в Україні, з’ясовано проблематику правового регулювання медіації в Україні. 

Володимир Чепурний, у своєму виступі, акцентував увагу присутніх на застосуванні угод примирення з неповнолітніми правопорушниками. «Питання укладання угод з неповнолітнім є дуже актуальним, адже саме застосування у цій категорії справ медіації, може допомогти сторонам конфлікту отримати бажаний результат, при цьому, що є найголовнішим, не зламати долю дитини і допомогти стати їй на шлях виправлення та усвідомлення нею самою недопущення в подальшому вчинення кримінальних правопорушень», - підкреслив В.Чепурний.

Зокрема, у поточному році прокурорами Миколаївщини до суду скеровано 78 обвинувальних актів, з яких 7 – з угодами про примирення та 1 – з угодою про визнання винуватості, а також 4 клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру.

Андро Гігуарі поділився міжнародним досвідом застосування механізмів відновного правосуддя щодо неповнолітніх та можливості їх впровадження в Україні 

Присутні прийняли активну участь у дискусії, обмінялись думками щодо особливостей та переваг застосування відновного правосуддя у кримінальних провадженнях, фігурантами яких є неповнолітні. 

Прес-служба прокуратури Миколаївської області