На Южно-Українській АЕС підготували до подальшої експлуатації 3-й енергоблок

На Южно-Українській АЕС 10 червня повністю завершено контроль корпусу та внутрішньокорпусних пристроїв реактора енергоблока №3 - одну з обов'язкових процедур, передбачених програмою підготовки блока до надпроектної експлуатації. Про це повідомляється на офіційному сайті АЕС

«На сьогодні ми маємо повну картину стану металу корпусу реактора третього блока. Отримані результати свідчать про те, що він задовільний, недопустимі несуцільності відсутні. А це означає, що строк служби корпусу реактора, і як наслідок, виробниче життя енергоблока можна продовжувати», - повідомляє начальник лабораторії дистанційних засобів контролю та ремонту служби контролю металу ЮУАЕС Володимир Ничепуренко.

Корпус реактора - єдиний елемент, який не підлягає заміні, тому продовження його виробничого життя є визначальним чинником для надпроектної експлуатації всього енергоблока.

Масштабну роботу з контролю корпусу реактора, що виконувалася в рамках підготовки до продовження строку експлуатації блока №3, було розпочато 2016 року. Тоді під час капітального планово-попереджувального ремонту разом з регламентною процедурою з контролю корпусу реактора ззовні (проводиться раз на 4 роки в обсягах типової програми) було виконано перевірку стану металу патрубкової зони реактора зсередини (включаючи переходи радіусів, сам патрубок і зварний шов приварки головного циркуляційного трубопроводу до патрубка). Першу роботу фахівці ЮУАЕС виконали своїми силами: для такого типу обстежень атомна станція має власну атестовану систему СК-187МЮ.  Для виконання другої - перевірки антикорозійного наплавлення та основного металу патрубкової зони корпусу реактора зсередини  - залучалася атестована система дистанційного контролю RPV-ISI-INETEC, доставлена з Хмельницької АЕС.

З початком ремонтної кампанії 2017 року на енергоблоці №3 роботу з підготовки до  продовження строку експлуатації реактора було продовжено. Зайнявши в часі приблизно півтора місяці, вона також складалася з двох етапів - контролю корпусу реактора зсередини (обсягу, що залишився: циліндричної частини та днища), а також контролю стану внутрішньокорпусних пристроїв корпусу реактора.

Виконати перший етап южно-українським фахівцям допомагали представники двох АЕС України - Хмельницької та Рівненської. Хмельничани безпосередньо провели контроль корпусу реактора зсередини, а рівненчани надали спеціалізований контейнер для перевезення обладнання контролю з ХАЕС і назад. Роботи виконано згідно з графіком.

Система контролю RPV-ISI-INETEC виробництва хорватської фірми «Inetec» дозволяє оцінювати стан металу різними методами: візуальним, вихороструменевим і ультразвуковим. Дослідження 2017 року виконувалося суцільним скануванням по циліндричній частині корпусу і по еліптичній частині днища ректора.

Ще одна обов'язкова процедура в плані підготовки до продовження строку експлуатації атомного енергоблока - візуальний і вимірювальний контроль металу внутрішньокорпусних пристроїв реактора - внутрішньокорпусної шахти, вигородки та блока захисних труб, а також вимірювання твердості внутрішньокорпусної шахти. «Для цієї роботи залучалися персонал і обладнання Запорізької АЕС - система телевізійного контролю СТС-К-78П виробництва фірми «Діаконт», що має у своєму складі функцію вимірювання та комплекс дистанційного вимірювання твердості «DНАТ-1», - розповідає Володимир Ничепуренко. - Щоб вписатися в щільний графік і не затримувати плановий ремонтний процес, контроль внутрішньокорпусних пристроїв також було розбито на етапи: дослідження блоку захисних труб і вимір твердості внутрішньокорпусної шахти зроблено під час розбирання реактора, а візуально-вимірювальний контроль шахти внутрішньокорпусної та вигородки було виконано в процесі його збирання. Роботу повністю завершено 10 червня. Її підсумки – позитивні».

Усі результати, отримані під час контролю стану металу корпусу реактора та внутрішньокорпусних пристроїв, буде використано для аналізу та обґрунтування продовження строку експлуатації енергоблока №3.