Відомий український журналіст Вахтанг Кіпіані презентував в Миколаєві нові книги серії «Історична правда»

Відомий український журналіст Вахтанг Кіпіані презентував в Миколаєві нові книги серії «Історична правда»

14 червня В Науково-педагогічній бібліотеці Миколаєва відбулась зустріч із відомим українським, в минулому - миколаївським журналістом, головним редактором проекту "Історична правда" Вахтангом Кіпіані. Він презентував три нові книги, серії "Бібліотека "Історичної правди", де виступив авторо-укладачем. Загалом таких книжок вже шість.

"Зродились ми великої години. ОУН і УПА" - збірка вибраних науково-популярних публікацій розміщених на сайті "Історична правда" з історії руху ОУН і УПА.  "Війна двох правд. Поляки та українці у кривавому ХХ столітті" - це теж статті ІІсторичної правди", що містять факти, результати дослі­джень та міркувань провідних спеціалістів щоодо проблем українсько-поль­ських відносин.

А також наукове видання  "Українська Канадіана. Збірник матеріалів з історії українців Канади", який розповідає про історію створення та існування української діаспори в Канаді.

Зрештою в своїй презентації Вахтанг Кіпіані більше часу приділив саме питанню діяльності ОУН-УПА та визвольного руху в Україні.

 

Без пізнання  історії ОУН-УПА - неможливе повне осягнення історії України загалом, - вважає Вахтанг Кіпіані. На "Історичній правді" містяться сотні публікацій присвячених саме цій темі. Питанню неоднозначному і до сьогодні. Важливо зрозуміти, якими були обставини того часу, - розповідає автор-укладач. Ми не можемо винести цю історію за дужки історії України. Це неможливо. Треба вести цей публічний дискурс. Більше того Вахтанг Кіпіані відзначив, що ідеалізувати бійців УПА теж не варто. Були моменти в істоорії коли їх діяння так само можуть розцінюватись неоднозначно. Однозначно лише, що  потрібно вивчати це та розуміти, якими факторами це було спричинено, та чому це стало можливим. Єдине, що можна з певністю ствердити розповідає Вахтанг Кіпіані, що незважаючи на загальний прецендент та неоднозначність цієї теми, українські лісові браття не були посіпаками нацистів, а саме такі ярлики намагаються повісити на них протягом всієї історії. Вони були ідеократами, в них була ідея вільної України до якої вони йшли будь-якими методами, - розповідає Вахтанг Кіпіані. Зрештою, більшість з них самі були знищені нацистами.

Вони не були нацистами. Ця спроба плутати національний рух: парадигму "наші"-"не наші" вона абсолютна хибна для теперішніх часів. Тому що тоді "наших" не було. Я не розглядаю Радянську владу, як "нашу". Я народився під час радянської влади, мої батьки народились, але ми часи не вибираємо.

До розуміння та прийняття чіткої позиції щодо бійців ОУН-УПА Вахтанг Кіпіані прийшов, як це не дивно, коли проживав саме в Миколаєві. В місті де це питання було особливо гострим. Де завжди було неприйняття тих подій. В місті, яке завжди вважалось "червоним". Вахтанг Кіпіані розповів, що познайомився тут під час вивчення цієї теми з людьми, які мали стосунки до повстанської армії, носіями української самоістійності. Саме тоді, ділиться спогадами журналіст, він усвідомив, наскільки для таких людей важливою була ідея.

В.К.: Спілкуючись з такими людьми, бачачи їх глибокі переконання, бачачи, як вони дискомфортно почували себе в нинішньому суспільстві, я почав спілкуватися з цими людьми, почав записувати інтерв'ю з ними, дещо друкувати, я великою мірою сформував своє уявлення про Організацію українських націоналістів. І це відбулось саме тут, в Миколаєві.

Варто відзначити, що всі книги "Історичної правли" є в продажу у вільному доступі. А окрім цього декілька таких примірників Вахтанг Кіпіані передав Науково-педагогічній бібліотеці Миколаєва.