26 Feb, 13:06
За два місяці до 100-літнього ювілею відійшов у засвіти ветеран Другої світової війни, заслужений художник України, один із фундаторів-засновників Спілки художників Миколаївщини, почесний городянин міста Миколаєва Олександр Данилович Покосенко. Про це повідомили в міському управлінні культури.
Справжня особистість, митець, талановитий син південної землі... Він знав і любив своє місто, втілюючи синівські почуття на численних полотнах. З його вмілої руки легко оживали вулиці Миколаєва різних років, люди - натхненні, красиві і світлі... Сам Олександр Данилович - людина-епоха, людина-легенда, яка залишила по собі яскравий слід.
Висловлюємо щирі співчуття рідним і близьким Олександра Даниловича, численним поціновувачам й шанувальникам творчості Майстра...
Біографічна довідка
Покосенко Олександр Данилович народився 16 травня 1924 року в місті Миколаєві, в сім’ї корабелів. Навчався в школі №1, фабрично-заводському училищі, після закінчення якого був направлений до судномонтажного цеху заводу «Марті» (зараз Чорноморський суднобудівний завод). Закінчив Одеське державне художнє училище ім. М. Грекова (1959), Московський поліграфічний інститут (1969).
Ще з дитинства захоплювався малюванням, у дев’ятирічному віці вперше взяв участь у художній виставці (1937).
Нелегка була його доля під час Другої світової війни. Був полоненим концтабору в місті Кенігсберг (1942 – 1944), зумів втекти (1944), потрапив до штрафбату, де був поранений. Після війни служив у Прибалтиці, в музвзводі (адже грав майже на всіх музичних інструментах), а після демобілізації, маючи талант художника, влаштувався до кінофікації, де малював афіші.
Учасник установчих зборів Миколаївського обласного товариства художників (1951), на першій груповій виставці виставив дві написані олією роботи – «На балу» і портрет. У шістдесяті роки займався промисловим дизайном. Творча група, в якій працював художник, створила судовий автономний кондиціонер «Нептун», за який був удостоєний срібної медалі «Виставки досягнень народного господарства СРСР».
З 1972 року художник захоплюється історичною темою, з-під його пензля виходить серія живописних і графічних робіт, присвячених Миколаєву. Як патріот свого міста художник дуже багато зробив для нього. Це портрети людей, які тут жили і працювали, це живописні роботи, навіяні морською і кораблебудівною романтикою. Серія «Старий Миколаїв» нараховує більше 150 картин. На полотнах зображений Миколаїв 40-х, 60-х років XX і навіть XIX століть. Власний метод художньої реконструкції дозволив художнику можливість відтворити на полотні у первісному вигляді Яхт-клуб, будинок Аркасів, католицький собор і хоральну синагогу, не повторюючи архівних зображень, за якими він працював. Тематика творів художника різноманітна – це і тематичні полотна, і натюрморт, і графіка.
Олександр Данилович був учасником обласних, всеукраїнських і міжнародних виставок. Його роботи прикрашають мерію міста, їх можна побачити в багатьох музеях Миколаєва, в Міністерстві культури України, виставкових фондах Спілки художників України, у зібраннях вітчизняних і зарубіжних колекціонерів України, Росії, Латвії, Німеччини, Ізраїлю, США, Канади.
Нагороджений орденами Великої Вітчизняної війни «За мужність» III ступеня, медалями «За бойові заслуги», «За перемогу над Німеччиною», «За взяття Кенігсбергу», Почесною грамотою Міністерства культури України (2001) тощо.
Член Національної спілки художників України (1980). Заслужений художник України (2014).