Енергетики зірвали прес-конференцію з приводу підняття рівня Олександрівського водосховища
20 Apr, 20:00
Не на жарт розгорілись пристрасті під час прес-конференції щодо затоплення Бузького Гарду внаслідок підняття рівня Олександрівського водосховища до відмітки 20,7 метрів. Брифінг проходив в "Українському кризовому медіацентрі". На прес-конференції були присутні миколаївські та київські екологи та історики.
Протестує і екологія, і культура
Раніше СВІДОК.info неодноразово публікував матеріали, що стосуються цієї теми. Микола Товкайло - представник Центру пам'ятникознавства НАН України зазначив, що підняття рівня води затопить загрожує не тільки екологчіному різноманіттю Бузького Гарду, але й його історичній спадщині. Так, якщо енергетики піднімуть рівень води до 20,7 м. повністю затопить острів Бузький гард - історичний центр Буго-гардівської паланки та останні пороги на Південному Бузі. Цей острів є пам'яткою Національного значення. Вона охороняється законом. І цей закон не може бути порушений, - доводить Микола Товкайло. Його підтримав і Микола Біляшівський - представник Українського товариства пам'яток істоорії та культури. Натомість енергетиками це ретельно приховується і в їхніх документах немає жодної згадки, що це пам'ятка національного значення. Це приховується і від людей, які приходять на громадські слухання присвячені цій проблемі, які вже до речі проходять в Миколаївській області.
М.Б.: Держава визнала пам'ятку національного значення. Її ніхто не може ні змінювати, не руйнувати.
Окрім самого Бузького Гарду знищиться цілий комплекс історико-археологічних пам'яток, в тому числі який ще не встигли дослідити. Про це спитав у істориків еколог Олег Деркач і Микола Товкайло розповів, які ще об'єкти ризикують бути знищеними.
Фальсифікації енергетиків
Окрім того, що енергетики приховують від громадськості, що Бузький гард - це пам'ятка Національного значення, яка може бути остаточно знищеною, вони вдаються ще до ряду підлих фальсифікацій, - розповідає Микола Товкайло. Вони розповідають, що острів, який зникне внаслідок підтоплення, не є легендарним Гардовим де розташовувався козацький гард. Тому він і не несе ніякої історичної цінності. Натомість енергетики стверджують, що острів Гардовий — це сучасний острів Великий, який лежить нижче по течії і підтоплюватись не буде. Щоб отримати такі висновки дослідження для них проводив історик Юрій Гребенніков, висновки якого піддали сумніву представники Українського інституту археології, а самого Гребеннікова позбавили ліцензії і здійснювати археологічну діяльність він вже не може.
М.Т.: Гардовий (Клепаний) називається Гардовий і на картах так і написано. А Великий острів називається Кривий. І це його давніша назва. Він часто згадується на картах під такою назвою і до Другої світової війни він так і називався - Кривий. І ніякий він не Гардовий. І не може бути. Це неправдива інформація.
В розповідь Миколи Товкайла втрутились присутні представники енергетиків. А саме заступник директора каскаду ГЕС-ГАЕС Південноукраїнського енергокомплексу Михайло Москаленко, якому слова не давали, але він почав переривати доповідачів. Його позиція розійшлась з думкою історика Миколи Товкайла з приводу яку скелю називати "Пугач". Таким чином зав'язалась дискусія щодо правильності історичних назв.
Наостанок енергетики просто зірвали прес-конференцію. Екологи та історики врешті вимушені були покинути залу.
Читайте по темі:
Незаконное затопление Национального парка «Бугский Гард» лоббировал экс-губернатор Александр Садыков
«Энергоатом» намерен затопить часть национального парка «Бугский гард»
Николаевец показал зимнюю красоту Бугского Гарда
«Це не Гардовий острів». Енергетики намагаються виправдати свій намір затопити Бузький гард
Врятувати одне з чудес України. В Миколаєві пройшли зібрання на підтримку «Бузького гарду»