У Миколаєві в жовтні 2024 року відкриють Центр розвитку родини "IQсики". Тут батьки зможуть залишити дитину на розвивальні та дозвіллєві заняття мінімум на п’ять годин. Послуги центру будуть безоплатні для внутрішньо переміщених осіб, з грошовим внеском — для всіх охочих.
Про діяльність закладу журналістам Суспільного розповіла співзасновниця тренінгово-консультаційного центру психічного здоров’я "КаЖи" Альона Каптан.
З її слів, відсутність подібних безоплатних просторів у місті стала поштовхом для створення центру.
"Коли я почала працювати в раді ВПО, то зрозуміла, що основною проблемою, чому батьки не йдуть на роботу, являється те, що немає куди дівати дітей. Щоб привезти дитину і залишити, як мінімум, на пів дня", — розповідає Каптан.
Заклад орієнтований переважно на переселенців, а також на жінок військовослужбовців. Вони матимуть можливість отримувати послуги безкоштовно, зазначає співзасновниця центру.
"Всі інші можуть відвідувати спокійно наш центр, але вже з певною сумою. Ці суми будуть максимально низькі, довійськовий такий прейскурант, не по нинішнім розцінкам. З групою неповного дня ми орієнтуємося на 1000-1200 гривень в місяць", — розповідає Альона.
Каптан додає, грошовий внесок необхідний, аби утримувати приміщення та оплачувати зарплати працівникам центру.
"У нас немає мети заробити на цьому. У нас є мета — дати послугу, щоб вона була і якісна, і доступна. І враховуючи те, що ті категорії, які в більшій своїй частині до нас звертаються, все-таки мають певні проблеми з фінансами", — повідомила Альона.
Особливість центру — це можливість залишити дитину з 08:00 до 13:00 години. За бажанням батьків малеча може відвідувати заходи, а також додаткові гуртки після основного часу.
"По суті, дитина буде практично цілий день у нас. І відповідно це вже дає якусь можливість мамі піти кудись влаштуватися і розуміти, що дитина буде чимось зайнята. Тому основний задум був такий. Мамам теж буде чим зайнятися", — говорить жінка.
Альона Каптан розповідає, для неповнолітніх відвідувачів "садочку на пів дня" в просторі організують перекус: випічка, бутерброди, канапки тощо. Якщо батьки захочуть для дитини повноцінний обід — це також можливо організувати.
Для матерів сформовані певні групи, в яких консультуватимуть: сексолог, таролог, дієтолог-нутриціолог та інші. Жінки матимуть можливість відвідати трансформаційні ігри, приєднатися до групи підтримки або дізнатися про догляд за собою тощо.
"Людині будуть надавати базові розуміння, як будувати своє життя. Як будувати бізнес, як знову почати доглядати за своїм тілом, як спілкуватися, як знайомитися. Ми хочемо, щоб наші зустрічі були направлені на конкретну діяльність, яка буде їх мотивувати", — говорить Каптан.
"Основне заради чого ми й хочемо працювати — аби цей заряд емоцій був таким стабільним і гарним, щоб люди бачили життя. Навіть в цих умовах і розуміли, що можна жити, можна щось робити, можна будувати, такий основний меседж".
Заклад працюватиме за системою Марії Монтессорі, зазначає співзасновниця центру. Відповідно до неї сформують різновікові групи для дітей від трьох до семи років, згідно з якими будуть відбуватися заняття.
Малеча зможе відвідувати заняття з раннього розвитку, англійської, підготовки до школи, бебі-фітнес, художню студію та артмайстерню. Ще у просторі планують впровадити танцювальні гуртки, а перелік активностей розширювати за запитом батьків, додає жінка.
"Після терміну "пів дня", вже будуть сталі заняття виключно для певного віку. Батькам буде дано вибір, ви залишаєте, не залишаєте, хочете, не хочете. Це вже будуть специфічні заняття, тут вже можна буде варіювати", — каже Каптан.
Також систему Монтессорі комбінуватимуть з методиками Домана та Зайцева. Вони орієнтовані на читання та розвиток логіки, особистості дитини в цілому, а також дітей, які мають певні затримки та порушення.
Альона Каптан говорить, звернулися за мінігрантом в рамках проєкту "Інтегрована гуманітарна відповідь в умовах війни та післявоєнного відновлення" через брак ресурсів. Він реалізовується за фінансової підтримки "DEC" (Комітету з надзвичайних ситуацій, Великобританія).
"Вигравши мінігрант ми почали організовувати приміщення, тому що основне — це саме наявність приміщення. Як виявилося, знайти його вкрай важко, доводиться власними силами це робити. На щастя, знаходяться люди, які допомагають оплатити першочергові внески за оренду, починаємо потроху якось вертітись в цьому напрямку", — розповідає жінка.
Станом на шосте вересня триває облаштування двох тимчасових приміщень. Їх планують використовувати під час запуску ініціативи, для знайомства.
Першочергово наймають психологів із досвідом роботи з дітьми не менш ніж три роки, говорить співзасновниця центру. Перед тим як допустити педагогів до роботи, центр готує їх самостійно за системою Монтессорі.
"Педагог, який буде у нас працювати, буде мати сертифікат щодо використання методики Монтессорі. Перед цим вони всі проходитимуть навчання ще додатково до своєї власної освіти. Як показує практика, педагог без психологічної освіти може не знати певних тонкощів дитячої психіки й це не завжди працює добре", — розповідає жінка.
Зокрема педагоги-психологи простору освоюватимуть тактичну медицину, надання першої психологічної та домедичної допомоги.
У разі оголошення повітряної тривоги чи будь-якої небезпеки, для відвідувачів передбачено правило "двох стін". При записі дітей до центру, батьки надаватимуть дозвіл на роботу з психологами й педагогами.
Всі матеріали в приміщеннях простору виключно екологічні та сертифіковані, каже Каптан. Простір облаштовуватиметься так, щоб діти самостійно грали, збирали та організовували дозвілля.
"Це матеріали без пластику і тому подібного. Це відкриті стелажі для дітей, простір, в якому їм максимально комфортно. Буде висіти телевізор, на якому будуть транслюватися презентації", — розповідає Каптан.
Альона Каптан зазначає, також у жовтні-листопаді цього ж року планують відкриття центру для ветеранів, військових та їх сімей. Він буде орієнтований на психологічну допомогу та профорієнтацію.
"Орієнтир на життя, подальша мотивація на роботу та розвиток. На те, ким ти можеш бути далі. Особливо це цінно для ветеранів, які приходять і не розуміють, чим їм займатися далі. Або жінки військових, які в певний період часу взяли на себе зовсім інші ролі, до яких вони були не готові", — розповідає жінка.
Зокрема жінкам необхідна підтримка в соціально-побутових питаннях, додає співзасновниця центру.
"У мене була дівчина, яка розплакалася через те, що зламався кран. Каже: "Зламався кран, я не знаю, що робити, він капає, я сиджу над ним, плачу. Чоловіку не подзвоню, він на нулі". І розгубленість жінок, яка б ти сильна не була й ти як жінка не розумієш, що з цим робити, бо ніколи в цей бік не дивилась, це важко", — говорить Альона.
Станом на вересень 2024 року, попри підготовку, у центрі вже можливо отримати послуги, повідомляє Каптан.