Зниження врожайності, відновлення підприємств та розмінування: яким був 2024 рік для аграріїв Миколаївщини
24 Dec, 17:00
У 2024 році на Миколаївщині аграрії зіткнулися з посушливим літом. Всього за рік зібрали 2,1 мільйона тонн зернових. Це на триста тисяч тонн менше, ніж у 2023-му. Також відновили роботу 170 агропідприємств, що раніше припиняли діяльність через повномасштабну війну.
Про це кореспондентам Суспільного розповіла директорка департаменту агропромислового розвитку Миколаївської військової адміністрації Олена Піскун.
За її словами, у 2024 році з Миколаївщини експортовано сільгосппродукції на 700 мільйонів доларів США, що становить 96 відсотків всього експорту з області. Аграрну продукцію відправили до 110 країн світу.
"Урожайність зернових була 33 центнери проти 39 минулого року. Посуха і спекотна погода позначилася на пізніх культурах, на овочевій продукції. Хоча овочів ми отримали приблизно на рівні минулого року — близько 470 тисяч тонн, трохи більше було торік", — зауважила посадовиця.
"Найбільше постраждав соняшник, урожайність якого коливалася від п’яти до тринадцяти центнерів з гектара і в середньому по області вийшло 13 центнерів з гектара проти 21 центнера торік".
Олена Піскун зазначила, що в області почали більше вирощувати нішеві культури, такі як льон, гірчиця, соя. Вони дають більший прибуток при однакових або менших витратах на виробництво, порівняно із зерновими.
Голова правління сільськогосподарського виробничого кооперативу Людмила Голуб розповіла, у 2024 році соняшником засіяли 500 гектарів земель. Однак останні продуктивні опади були ще у березні, тому середня врожайність соняшника — 10-12 центнерів на гектар.
"Саме у період запилення, цвітіння була дуже аномальна спека. На ґрунті температура досягала 60 градусів. І під час цвітіння не відбулося запилення, кошики просто спеклися, навіть не розкрилися для запилення. Тому врожай у цьому році дуже-дуже малий. У нас були поля, на яких ми мали п'ять центнерів з гектара, і найкраще в нас дало 18 центнерів", — говорить жінка.
Агроном насіннєвого господарства Яків Пінчук говорить, соняшник більше ніж інші культури залежить від вологи. Щоб дати одну тонну насіння, він має отримати вісім тонн води. Для порівняння, пшениці потрібно від чотирьох до шести тонн, каже агроном.
"Я працюю в сільському господарстві агрономом з 2005 року. На моїй пам’яті, +54 градуси не було. Тобто, ми, все ж таки, йдемо до того, що стає тепліше й тепліше".
Керівниця насіннєвого господарства Надія Іванова говорить, що цьогоріч ціни на нішеві культури зросли удвічі, порівняно з 2023 роком.
"Сьогодні вже ціна на продовольчу пшеницю сягає 9800-10 200 гривень", — каже вона.
Стабільно працюють порти Одещини, каже Надія Іванова. Подорожчала культура, що найбільше постраждала від посушливого літа 2024 року.
"Соняшник підіймався, зараз трошки припав, але на сьогодні його ціна понад 25 тисяч, залежно від олійності тощо. Якщо порівнювати з минулим роком — 16-17 тисяч максимально, приблизно на цей період часу", — розповіла Іванова.
Перший заступник міністра агрополітики та продовольства Тарас Висоцький у коментарі Суспільному повідомив, попри зменшення врожаю 2024 року, Україна має достатні запаси зерна.
Потреба у зерні складає 15,5 мільйонів тонн. Частка вирощеного миколаївськими аграріями у загальнодержавному обсязі продукції рослинництва складає 4,3 відсотка, говорить посадовець.
Директорка департаменту Олена Піскун нагадала, що внаслідок російської окупації частини області та бойових дій 288 тисяч гектарів земель сільгосппризначення були забруднені вибухонебезпечними предметами.
Станом на 21 грудня 2024 року обстежили 142 тисячі гектарів, які повертаються в обробіток. Частину небезпечних предметів знаходять аграрії.